2015 година ще се запомни от климатолозите, и то не от положителна страна. През тази година планетата прескочи още един температурен рекорд, видя съкращаване на арктическите ледове и продължаване на силните суши.
Представителите на Националното управление за океански и атмосферни изследвания на САЩ (NOAA) са на мнение, че 2015 е най-горещата за цялото време на наблюдения.
Средната глобална температура през юли достигна 16,59 градуса, в резултат на което той е обявен за най-горещия месец в историята – предишният рекорд е фиксиран през юли 1998 година.
По данни на метеорологичното бюро на Великобритания към края на 2015 г. светът е с един градус по-топъл, отколкото е бил преди появата на съвременната промишленост.
Също през 2015 годишният максимум на арктичните ледове е бил малко повече от 14,5 млн. кв. км. Това е най-ниският показател от началото на следенето на състоянието на ледовете от спътници на НАСА през 1979 година (въпреки че ледената покривка все пак на някои места нараства).
В много части по света през изминалата година се наблюдаваха рекордни обеми на валежи. Калифорния пък за четвърта година преживява силна суша, учените смятат, че тя ще продължи и ще бъде дори по-силна, отколкото преди 700 години.
Но има и положителни моменти. Например през декември в Париж се състоя климатичен конгрес на ООН, резултат от който стана ново споразумение по съвместни усилия на страните за забавяне на глобалното затопляне.