Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100 г. ни делят от следващия всемирен потоп, предупреждават учени

04 август 2020, 09:06 часа • 5181 прочитания

Гибелното покачване на моретата ще докара нов всемирен потоп, който ще настъпи в близките 100 години, ако човечеството не вземе необходимите мерки за предотвратяването му. Това предупреждават учени в свое изследване, публикувано в британското научно списание “Nature”.

Според международно изследване опасността от повишаването на нивото на световния океан непрекъснато се повишава заради растящите приливи, увеличаващите се вълни и бурите. Те са предизвикани от глобалното затопляне.

По оценка на специалистите, ако човечеството не изгради защитни съоръжения и не прекъсне наблюдаваните днес тенденции, към 2100 г. огромни части от сушата на нашата планета ще бъдат наводнявани редовно.

Половината от крайбрежните региони в световен мащаб ще бъдат под вода. Най-застрашени са териториите, разположени на 10 метра над морското равнище.

При най-лошия сценарий около 287 милиона души, или 4% от населението на Земята, могат да пострадат от крайбрежните наводнения.

В парично изражение предстоящият всемирен потоп може да нанесе щети в размер на 14 трилиона долара, което съставлява 20% от световния брутен вътрешен продукт.

Въпреки че нивото на моретата се покачва сравнително бавно, екипът на Ебру Кирецки от австралийския университет в Мелбърн твърди, че на човечеството му предстоят катастрофални природни явления.

Увеличава се разрушителната сила на приливите, на наводненията и на другите стихии на природата.

Специалистите са моделирали карта на света с териториите, които могат да се окажат под вода към 2100 г.

В САЩ ще бъдат частично наводнени крайбрежията на щатите Северна Каролина, Вирджиния и Мериленд, в Азия - някои региони на Китай, Бангладеш и Индия, а в Океания - северната част на Австралия. В Европа съществено ще пострадат северните части на Германия и Франция, а главната жертва на глобалните наводнения ще стане Великобритания.

Опитваме се да разберем глобалния мащаб на бедствията, свързани с крайбрежните наводнения, посочва Ян Йънг от Университета в Мелбърн пред CNBC, цитиран от 24 часа.

Трябва да разберем, че такива промени ще настъпят до 2100 г. и трябва да имаме план как ще отговорим на тях, допълва той.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес