Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Окупация 1968" - един различен поглед на Чехословашката окупация

21 февруари 2018, 12:31 часа • 5228 прочитания

"Окупация 1968" е голям европейски проект, на който със сигурност трябва да обърнете внимание, особено ако се интересувате от история - както европейска, така и чисто човешка.

Във филмът омнибус участват петима режисьори от петте страни окупаторки (Русия, Полша, Германия, Унгария и България) на Чехословакия през 1968 година - Мари Елиза Шайд, Линда Домбровжки, Магдалена Жимков и Евдокия Москвина, а от българска страна - Стефан Командарев. Документалната лента е повече от провокативна, защото дава съвременна гледна точка именно на страните - окупатори.

"Не исках да правя поредния исторически филм с архивни кадри и глас зад кадър. Филмът разказва за онези събития, но е фокусиран тук и сега. Историята се върти около единствената официална жертва на петте армии, загинала от ръцете на чехословаци. По ирония на съдбата това е българин - старшина Николай Николов", коментира Стефан Командарев.

Основният въпрос, около който обединяват работата си режисьорите е как "малкият човек в Европа" се отнася с така наречената "голяма история". Каква е ролята на личната отговорност, запазването на личната гледна точка и морал и какво се случва с тях, когато човекът е поставен пред избора да спаси живота си, или да се подчини на правилата?

А пъзела на омнибуса е подреден от филмите "Ненужен герой" (България), "Гласове в гората" (Германия), "Червена роза" или "Приятелство и любов по време на окупация" (Унгария), "Войнишки жени и шпиони" (Полша), "Последната мисия на генерал Ермаков" (Русия).

"Окупация 1968" ще закрие официалната програма на София Филм Фест на 18 март. Като продуцента зад филма стоя имената на Мартичка Божилова и "Агитпроп".

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес