"На прощаване" (2018) е късометражен филмов проект с времетраене 41 минути, който разкрива цялата сложност, противоречивост и драматизъм на XIX век в контекста на Ботевото слово и дело. За реализацията на филмовото повествование са използвани както модерни, така и традиционни изразни средства, а природно-пейзажните кадри и заснетото културно наследство допринасят допълнително за неговото въздействие. Записани са интервюта с директори на музеи, историци и писатели, университетски преподаватели.
Още: Снуп Дог ще участва в новия филм на Люк Бесон
Още: Sofia MENAR 2025: Фестивални фаворити и класики от 17 януари
Лентата е копродукция на "България ин моушън пикчърс" и Национален исторически музей. Режисьор, оператор и монтажист на филма е Борислав Марков – Бобсън, а сценарист – Атанас Димитров Янев.
Снимка: България ин моушън пикчърс
Още: Български филм с Мики Рурк и Деси Тенекеджиева с премиера в Италия (ТРЕЙЛЪР+СНИМКИ)
Още: Над 700 000 зрители в България са гледали "Гунди - Легенда за любовта"
Това произведение не е само и единствено типичната възхвала на "поета-революционер" или разследване на неговата физическа смърт. Напротив – тук се изследва ликвидирането на Ботев в духовен и екзистенциален аспект, съвременното ни отношение към него, противопоставянето между позора и славата. Защото срещу борбата, свободата, саможертвата и величавата смърт, високомерно издига глава робското примирение на всички онези "слепци с очи", "глупци неразбрани" и "рояк скотове".
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Режисьорът Тайка Уайтити с важно почетно отличие
Още: Пенко Господинов спечели наградата за най-добър актьор на фестивала във Флоренция
Филмът е документален разказ, в който акцентът пада върху Ботевото творчество, при това – не само на поезията на автора, но и на неговата публицистика; документалното наследство на великия българин; известния ни за него фактологичен материал. Специално внимание се обръща на връзката между минало, настояще и бъдеще, както и на народопсихологически елементи и утвърдени в българското национално самосъзнание образи, топоси, теми, проблеми и мотиви, което прави филма съвременен и актуален, и премахва риска от това да се превърне в един традиционен архаичен исторически разказ.
Авторите на проекта вече обявиха неговото съществуване в социалните мрежи – повече информация можете да намерите в официалната фейсбук страница на въпросното произведение: „На прощаване – филм за Ботев”.
Всичко интересно тепърва предстои!
Още: Напрежение в българското кино: Ще уволнят ли директора на НФЦ и кой застана зад него?
Още: Новият филм на Кристофър Нолан ще бъде по "Одисея" на Омир