Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Един век световни класики и пропаганда: "Мосфилм" навърши 100 години (ВИДЕО)

30 януари 2024, 14:52 часа • 1125 прочитания

"Мосфилм" - държавният гигант на съветското и руското кино, създал класически филми като "Броненосецът Потьомкин" и "Соларис", отбелязва стогодишнината си днес - 30 януари, предаде Ройтерс.

По думите на генералния директор Карен Шахназаров, който е начело на "Мосфилм" повече от 25 години, студиото е добре подготвено да просперира и в бъдеще. Шахназаров смята също, че противопоставянето между Москва и Запада относно войната в Украйна би трябвало да е от полза за руските филмови творци.

Въпреки че някои западни филми все още се прожектират в руските кина, често дълго след излизането им на голям екран в други страни, руските продукции стават все по-важни за приходите в бокс-офиса. "Това е подарък за нас", казва Карен Шахназаров пред Ройтерс в разрастващия се комплекс на "Мосфилм" в покрайнините на Москва, визирайки намаляването на броя на западните филми, показвани в руските кина. 

Той беше един от водещите културни дейци в Русия, които публично подкрепиха т.нар. от Кремъл "специална военна операция" в Украйна скоро след нейното начало. "Има и друг въпрос - как можем да я използваме? Надявам се, че тя ще има своя ефект", допълва той.

"Разбираемо е, че конкуренцията е от съществено значение за филмовата индустрия, но има моменти, в които трябва да повишим нивото на родното филмопроизводство. Сега е добър момент да го направим", казва Шахназаров, който през 2022 г. предупреди, че Володимир Зеленски е много опасен и не бива да се третира като клоун.

Още: Евродепутат се оказа агент на Русия - години наред изнасяла информация към ФСБ

Как се представят руските филми в боксофиса?

Данните сочат, че боксофисът в Русия ще надхвърли 40 милиарда рубли (450 милиона долара) - приходи, близки до тези отпреди пандемията, когато западните филми са били показвани по-често. Миналата година на руските филми са се падали 28 милиарда рубли от общите приходи в бокс-офиса. 

"Мосфилм" оцеля както по време на съветската комунистическа епоха, когато филмите бяха обект на строга цензура, така и след тежкия икономически спад, последвал разпадането на СССР през 1991 г.

Студиото прави само част от руските филми, но остава сила, която разполага с впечатляващи декори, модерни студия за запис и монтаж, съоръжения за компютърно генерирани изображения (CGI) и голям кинокомплекс. "Мосфилм" не отстъпва на нито едно студио в света, а дори превъзхожда много от тях", казва 71-годишният Карен Шахназаров, който е и филмов режисьор. Той добавя, че се гордее със студиото в навечерието на неговата 100-годишнина.

Снимка: Getty Images

Още: Отнеха олимпийско злато на Русия заради допинг скандал, то отива в САЩ (ВИДЕО)

Държавният телевизионен канал "Россия 1" излъчи гала на 20 януари, отдаваща почит към водещи фигури от миналото, включително Сергей Айзенщайн, който е режисьор и съсценарист на филма "Броненосецът Потьомкин" от 1925 г. Сред другите филми, произведени от "Мосфилм", е "Соларис" - филмът на Андрей Тарковски от 1972 г. 

По думите на генералния директор филмите за войната са по-популярни от всеки друг жанр в Русия и извън нея - нещо, което го изненадва. Действието на много от най-успешните продукции на "Мосфилм" се развива по време на война и сътресения. "Всичките ни най-големи хитове, както съветски, така и руски, имат много по-малко зрители, отколкото филмите ни за войната", казва Карен Шахназаров, цитиран от БТА.

Още: Почина легенда на италианското кино, една от музите на Фелини

Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес