И през 2023 година Арт Фест/София Филм Фест включва Ловеч като една от важните дестинации, в които се случва "София Филм Фест на път". Прожекциите се реализират в кино "Космос" – Ловеч, като част от проекта "Операция Кино 2023" с подкрепата на веригата киносалони Europa Cinemas и Национален фонд "Култура".
Програмата стартира в петък, 13 октомври, в 18:00 часа с прожекция на "Оловният войник" – най-новият документален филм на Костадин Бонев, посветен на поета Александър Петров, чиито стихове звучат на живо и до днес в репертоара на десетки любими български групи и изпълнители като "Тангра", "Сигнал", "Фактор", Д2, Кирил Маричков, Стенли и много други. "Оловният войник" е филм за личната свобода като върховна ценност. Има поети, чиито пера черпят вдъхновение от гласовете на цяло поколение. За свидетелите на българския преход – това е викът за свобода на хиляди "оловни войници". Посланията на поетите могат да бъдат скандирани, могат да се пеят и веднъж запомнени, се превръщат във верую за много хора... Филмът е реализиран с подкрепата на ИА "Национален филмов център".
Режисьорът Костадин Бонев ще бъде спрециален гост на публиката в Ловеч и ще разговаря със зрителите след филма.
В събота – 14 октомври, програмата продължава от 11:00 часа с една увлекателна анимационна история, дело на френските майстори на рисуваното кино Жан-Франсоа Лагиони и Ксавие Пикар. "Пътешествието на принца" разказва за приключенията на възрастен потомък на знатен маймунски род, който попада на непознат бряг. Ранен и объркан, той е открит от 12-годишния Том и родителите му – двойка учени, отхвърлени от тяхната общност, защото вярват в съществуването на друга цивилизация от маймуни. С помощта на Том възрастният благородник опознава обществото, за което не знае нищо. Междувременно родителите на Том решават да го използват, за да докажат своята теория... Филмът е озвучен на български език и е изключително подходящ за деца и техните родители.
Непосредствено след прожекцията каним децата на специален уъркшоп по анимация с "Little Makers", който ще продължи до 14:30 часа и е предназначен за млади киномани между 7 и 12 години. Героите на филма ще оживеят благодарение на таланта на малките аниматори и техните учители във фоайето на кино "Космос".
Третият филмов ден - 15 октомври (неделя), започва в 11:00 часа с прожекция на "Титина" – чудесна анимационна история на режисьорката Кайса Нес, която разказва за едно легендарно куче и неговия стопанин Умберто Нобиле, инженер на дирижабли от ХХ век. Копродукцията между Норвегия и Белгия е вдъхновена от реалните събития от преди век – прочутият изследовател Роалд Амундсен се свързва с Нобиле и му поръчва дирижабъл, с който да покори Северния полюс. Италианският любител на приключения взима със себе си Титина и се присъединява към експедицията, запътила се към едно от най-интригуващите, неизследвани кътчета на Земята. Походът е успешен, а тази авантюра е пресъздадена през погледа на знаменитото куче Титина.
От 12:00 часа желаещите да се докоснат до триизмерните образи, които разказват различни истории, ще може да се насладят на VR-прожекции във фоайето на киното. Любопитните ще могат да видят късометражни филми в неделния следобед, като този допълнителен акцент във фестивалната програма ще продължи до 17:00 часа.
Кадър от филма "Лука", снимка: НФЦ
Финал на неделната вечер в Ловеч от 18:00 часа поставя "Лука" – най-новата творба на носителката на "Златен лъв на бъдещето" Джесика Удуърт. Филмът е вдъхновен от шедьовъра на Дино Будзати "Татарската пустиня". Първата среща на Удуърт с книгата на Будзати е по времето, когато тя изучава италианска литература. Главният герой Лука е млад войник, който жадува да се впусне в битка и попада в изолирана крепост. В тази сурова, безпощадна среда Удуърт избира да повери ролята на Генерала на единствената жена – и това е уникалната Джералдин Чаплин. "Още от самото начало знаех, че именно Джералдин Чаплин трябва да изиграе ролята на Генерала" – споделя режисьорката. Арт Фест (Стефан Китанов, Мира Сталева) е българският копродуцент на филма.
Интервю: Джералдин Чаплин пред Actualno.com: Мразя войната и границите! А имах прекрасен живот
Понеделник, 16 октомври, е денят, в който каним почитателите на френското кино на среща с "Двете страни на острието" на легендарната френска режисьорка Клер Дени – прожекцията започва в 18:00 часа. Филмът, носител на Наградата за режисура "Сребърна мечка" на Берлинския кинофестивал през 2022, е създаден по романа на Кристин Анго "Повратна точка в живота", като Клер Дени е съсценарист заедно с Анго. Главните роли изпълняват звездите Жулиет Бинош и Венсан Линдон, които са популярни сред публиката в цял свят и провокират интереса на любителите на европейското кино. Двамата влизат в ролите на влюбена двойка, която постепенно навлиза в сериозна криза на отношенията, след неочакваната намеса на бивш най-добър приятел и любовник от миналото...
Във вторник, 17 октомври, от 18:00 часа, "София Филм Фест в Ловеч" ще представи уникалния документален филм "Повелителят на горите" на сценариста и режисьор Фолкер Шльондорф. Това е портрет на един забележителен човек, чието дело е удостоено през 2018 година с алтернативна Нобелова награда – приза Right Livelihood. Тони Ринаудо е австралийски агроном, който революционизира идеите за възстановяване на гори и селскостопански култури в Африка. Той е намерил начин да стимулира повторното израстване на дървета от все още живи пънове и корени, които са формирали своеобразна "подземна" гора в продължение на десетилетия – благодарение на тази естествена регенерация не само се възстановява почвата, но се осигурява препитание на хиляди земеделци в 25 страни в Африка.
Няма да пропуснем да поставим акцент и върху най-новия филм на световноизвестния режисьор Фатих Акин – "Рейнско злато"; прожекцията е предвидена за сряда, 18 октомври, от 18:00 часа. Съдбата на Хатар, един от най-прочутите рапъри в целия немскоговорящ свят, издал шест студийни албума, продадени в многохиляден тираж, е в основата на филма, чийто сценарий е по мотиви на автобиографичния роман на рапъра "Всичко или нищо: Светът ни принадлежи" ("All or nothing: We say the world belongs to you"). Емигрантският живот в Германия предлага много възможности, но и препятствия – Живар Хаджаби се издига от дребен престъпник до сериозен дилър на наркотици. След изчезването на една пратка, прочутият обир на злато е организиран с цел изчистване дълговете към картела...
Финал на програмата ни "София Филм фест на път в Ловеч" ще бъде поставен на 19 октомври, четвъртък, от 18:00 часа, с прожекцията на филма "Как се научих да летя" – най-новата творба на сръбския режисьор Радивое Андрич, добре познат на българските зрители с хитовете "Светкавици" и "Когато порасна, ще стана Кенгуру". Проектът е създаден по награждавания роман на известната детска писателка Ясминка Петрович и бе представен на София Мийтингс 2018. "Как се научих да летя" е съвместна продукция между Sense Production (Сърбия), Kinorama (Хърватия), Арт Фест (България) и Silverart (Словакия). Една привидно скучна ваканция с две възрастни дами на идиличен средиземноморски остров се превръща в безценно преживяване за 12-годишната София – тя намира нови приятели, получава първата си целувка, среща се отново с отдавна разделеното си семейство и преживява незабравими приключения...
Във филма има сериозно българско участие – в актьорския екип е Стефан Щерев, звукорежисьор е Момчил Божков, художник-гримьори са Петя Симеонова и Атанас Темнилов. Голяма част от звуковата постпродукция е реализирана в Доли медия студио. Арт Фест (Мира Сталева и Стефан Китанов) е копродуцент на проекта, в партньорство с Доли медия студио (Добромир Чочов), с финансовата подкрепа на ИА "Национален филмов център" България.
Билетите за всеки филм от програмата са на стойност 5 лева. Уъркшопът по анимация и VR-прожекциите са със свободен достъп. За уъркшопа по анимация е необходимо да се има предвид, че броят на желаещите да се включат в него не може да надвишава 18 деца.