На 20 август се навършват 1101 години от битката при Ахелой. Това е една от най-важните дати в българската средновековна история.
122 000 души участват в битката - 62 000 византийци и 60 000 души, които наброяват войската на цар Симеон. В началото на десетото столетие покръстена България търси своето ново утвърждаване в Източна Европа. Българският владетел Симеон Велики не крие амбициите си да превърне своята държава в хегемон на Балканския полуостров и да доминира над Византийската империя. През 914 година българската войска превзема Андрианопол, днешен Одрин, който държи подстъпите към Константинопол.
Византийският император се надява, че с едно генерално сражение ще спре победоносния поход на българите и ще сложи край на тяхното владение. Решителният сблъсък между Византия и България става на 20 август 917 г. при устието на Ахелой (до днешния гр. Ахелой, община Поморие) между българските и византийските войски, които нахлуват в България. Цар Симеон I с тежка конница нанася на византийците решителен удар. Изтласкана към морето, византийската войска е обкръжена от българите, по-голямата ѝ част е унищожена. А победата на Симеон поставя основите на бляскава експанзия и на Златния век.