Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Успение Богородично

15 август 2013, 07:14 часа • 25471 прочитания

Успение на Пресвета Богородица, Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни, католици и от други християнски деноминации.

Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението й̀. Според преданието, на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото й тяло.

Българската православна църква отбелязва празника на 15 август. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й.

Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни." В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".

Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми.

На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Разрешава се риба. Вярващите даряват на църквата свещи, домашнотъкано платно, месал, кърпа и пари.

Имен ден празнуват кръстените с имената Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава.

Негово Светейшество Българският патриарх Неофит ще оглави празничната св. Литургия в Троянския манастир "Успение Богородично" за храмовия му празник.

По този начин патриарх Неофит продължава установената традиция от своя именит предшественик на патриаршеския престол, приснопаметния патриарх Максим, в този ден да служи в обителта край Троян, съобщават от Свети синод.

По стародавна традиция в Троянския ставропигиален манастир в навечерието на големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица се извършва чинът "Oпело Богородично". В него освен манастирското братство, подвизаващо се в светата обител, участие взимат и духовници, постригани в монашество в манастира, но получили служения извън него. Скъп гост за празника ежегодно преди кончината си бе патриарх Максим, получил монашеското си пострижение за служение като брат именно на Троянския манастир, както и настоящият Български патриарх Неофит - също брат на Троянската света обител.

На самия празник богослужението в манастира започва в 6.30 часа с празнична полунощница, по време на която се изнася Богородичната плащаница и с лития се обикаля храмът. След това между 8.30 и 9.00 часа ще започне св. Литургия, в края на която по традиция чудотворната икона "Пресвета Богородица - Троеручица" ще бъде свалена от проскинитария и поставена в специална носилка. Около 10.30 часа тя ще бъде поета от богомолци и ще се отправи в литийно шествие недалече от манастира - към могилата с параклиса, където е станало първото чудо прославило светата икона. На могилата се извършва водосвет и присъстващите богомолци се поръсват за здраве и освещение с осветената вода.

Троянският манастир "Успение Богородично" е един от трите ставропигиални (подчинени пряко на патриарха и Светия Синод) манастири в България, заедно с Рилския и Бачковския. От него са започнали своя духовен път редица именити български духовници. Понастоящем игумен на обителта е Негово Преосвещенство Браницкият епископ Григорий.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес