Японският производител Toyota бавно се присъединява към тенденцията за преминаване към електрически автомобили, въпреки че продължава да популяризира своите хибридите. За това самата компания и нейният вече бивш ръководител Акио Тойода бяха често критикувани в последно време, като обвиненията към тях бяха за недостатъчни усилия за опазване на околната среда.
Сега японският автомобилен гигант твърди, че има данни, доказващи, че преходът към електрически автомобили е лош както за глобалния автомобилен бизнес, така и за самата планета. Според главния инженер на Toyota - Гил Прат, за автомобилната индустрия е по-изгодно да разработва различни задвижващи системи - както чисто електрически, така и хибридни или водородни.
Според учения, непосредствените проблеми, с които производителите ще се сблъскат, ако всички преминат към електрически автомобили, са недостигът на станции за зареждане и остър недостиг на литий, който се използва в батериите. Залежите на този рядък материал няма да стигнат за милиони електрически превозни средства, които да пътуват на големи разстояния.
Затова Прат предлага да бъдещето да се раздели между хибридни автомобили, които са оборудвани с по-малки батерии. Това не само ще позволи да се произвеждат повече автомобили, но и ще има по-осезаем ефект върху емисиите на CO2.
Инженерът на Toyota даде пример със 100 автомобила с двигатели с вътрешно горене, отделящи средно 250 грама CO2 на километър. Ако литият е достатъчен за батерия със 100 кВт/ч, то той ще отиде за производството на един електромобил – като Tesla, например. Тогава ще има 99 конвенционални коли и една изцяло на ток, а средните емисии на всички ще намалеят до 248,5 грама CO2 на километър.
Ако обаче литият се разпредели между 90 хибридни коли, всяка с батерия с капацитет 1,1 кВт/ч,то ще останат само 10 чисти автомобила. В същото време обаче средните нива на отработените газове ще намалеят до 205 грама на километър.