Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

SsangYong Tivoli 1,6 eXDi: Завръщане с огромни амбиции

10 септември 2016, 12:06 часа • 20312 прочитания

Компактните кросовъри са най-бързо развиващият се сегмент на автомобилния пазар. Тяхната непрекъснато увеличаваща се популярност накара почти всички производители да съсредоточат усилия за направата на подобни машини. Сред тях е и една по-малко популярна марка – SsangYong, която се завърна на европейския пазар с модела си Tivoli.

Корейците произвеждат автомобили още от 1954 г., но на Стария континент присъствието им се усети по-забележимо едва в началото на века. Тогава се появи големият всъдеход Rexton, който използваше агрегатите на Mercedes-Benz. Мнозина си спомнят и атрактивния Actyon с неговата спортна визия. Междувременно компанията стана собственост на индийците от Mahindra, с чиято помощ започва да проявява и по-сериозни амбиции. Част от тях идват именно с Tivoli, който следва посоката, зададена от Nissan Juke преди години.

Като цяло SsangYong представлява интересна смесица от различни култури. Кросовърът е корейски – слоганът му е Made in Korea, но е създаден с помощта на индийски капитали. В същото време ви се струва, че моделът носи името на град в Италия, което се оказва невярно. Прочетете Tivoli наобратно и ще получите I love it. Към това може да добавим, че двигателят и скоростната му кутия са японски. Общо-взето поредното доказателство, че в автомобилния свят почти всякакви комбинации между производители са напълно възможни.

Идеята на Tivoli е да съчетае модерни технологии с атрактивен външен вид и достъпна цена. Дизайнът на машината е доста смел, но пък няма как да са отрече, че колата привлича внимание, където и да се появи. Това установихме по време на почти 1000-километровото си пътешествие из цяла България. В SsangYong са заложили на двуцветната каросерия, която прави колата по-атрактивна и я отличава от скучните семени SUV-модели, на които сме се нагледали в последно време.

Кросовърът е оборудван с дневни LED-светлини, комбинирани с фарове за мългла. При впечатление високо разположение на задните светлини, които също придават по-спортен вид на модела. Външните огледала са с вградени мигачи, налице е и допълнителен спойлер в задната част, като в него също е интегриран стоп. Като цяло идеята на дизайнерите на SsangYong явно е била да привлекат младата аудитория и са се справили успешно, като за това помагат и компактните размери на автомобила.

Интериорът на машината е типичен за корейските марки, като прави впечатление качествените материали, както и наличието на твърда пластмаса. Версиите с по-високо ниво на оборудване, какъвте беше и нашият тестови автомобил, разполагат с кожен салон, както и със 7-инчов дисплейна мултимедийната система. Основните прибори са разположени на удобни за наблюдение места, като шофьорът във всеки един момент получава подробна информация за скоростта, разхода на гориво, оставащия до следващо зареждане пробег, както и за налягането в гумите.

Седалките също са удобни, но проблем може да се окаже мястото за краката на по-висок човек зад волана. То обаче е щедро компенсирано на втория ред, където спокойно се побират двама големи мъже. Те се улеснени допълнително от почти отвесната вратата на багажника, която оставя повече пространство именно в задната част. Багажникът не е от на-големите – 423 литра, но пък същевременно е достатъчно практичен, че да можете да поберете два средно големи куфара. Като плюс може да се отбележи, че товарното помощение е разположено достатъчно ниско, което улеснява достъпа до него.

Тестовият ни автомобил е оборудван с 1,6-литров дизелов двигател, развиващ мощност от 115 к.с. Моторът е производство на Nissan, но не се предлага на неговите европейски модели, а само на тези, предназначени за азиатските пазари. В нашия случай то е комбинира с 6-степенна автоматична скоростна кутия, която също е японска – производство на компанията Aisin. Имаме на разположение и система за задвижване на четирите колела, която е непрекъснато включена, но в нормални условия работи в съотношение 90:10 в полза на предния мост. При нужда въртящият момент може да бъде прехвърлян до 50:50.

Двигателят прави впечатление с плавния си ход, който е особено подходящ за по-дълги пътувания. С този автомобил няма как да се състезавате – ускорението от 0 до 100 км/ч отнема близо 12 секунди, но пък в същото време на магистрала той се представя повече от прилично, като без проблеми поддържа скорост от 140-150 км/ч. Разходът на гориво в града първоначално е стряскащ – в рамките на 8-9 л/100 км, но при излизането на магистрала веднага спада до около 6,0 л/100 км. Още половин литър може да бъде смъкнат и при движение извън града, но при по-ниска скорост.

Усещането за плавност при пътуването се подклажда и от добрата шумоизолация в купето. Самото поведение на колата е нетипично за кросовър, тя стои здраво стъпила на пътя и дори при по-остри завои не се накланя значително. Затова спомага и окачването на Tivoli – McPherson отпред и многоточково отзад.

Както вече стана дума, нашият автомобил бе с най-високото ниво на оборудване – Premium, което напълно естествено го прави и по-сигурен на пътя. Машината разполага с автономна аварийна спирачна система – AEBS, система за предупреждение при опасност от челен сблъсък – FCWS, система за предупреждение на пътната лента – LDWS, активен асистент за поддържане на лентата на движение – LKAS, автоматично превключване на светлините (къси-дълги) – HBAS, система за разпознаване на пътните знаци – TSR, и др.

Всичко това прави от Tivoli един приятен за управление автомобил, който по нищо не отстъпва на конкурентите си в класа. Въпросът в случая е дали човек би рискувал да се довери на една сравнително по-непознат у нас производител, какъвто е SsangYong. Въпрос на избор, а и на цена, която няма как да отречем, е доста атрактивна. На пазара вече и и XL-версия на модела, чието излизане е ясно доказателство за намерението на корейците да се наложат по-трайно и по-успешно на Стария континент.

SsangYong Tivoli eXDi 1,6 4x4

Размери

Дължина, мм: 4202

Широчина, мм: 1798

Височина, мм: 1590

Разстояние между двете оси, мм: 2600

Собствено тего, кг: 1490

Двигател Тип: редови, 4-цилиндров, дизел, комън рейл,

Работен обем, куб. см: 1597

Макс. мощност, к.с. при об/мин: 115 при 3400

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 300 при 1500

Задвижване: 4х4

Динамика

Ускорение от 0 до 100 км/ч, сек: 12

Макс. скорост, км/ч: 175

Среден разход на гориво, литри/100 км: 5,5

Вредни емисии СО2, гр/км: 113

Цена на тествания автомобил, лв с ДДС: 43 500

Конкурентът

Suzuzki SX4 1,6 DDIS 4WD

Размери

Дължина, мм: 4300

Широчина, мм: 1765

Височина, мм: 1575

Разстояние между двете оси, мм: 2600

Собствено тего, кг: 1250

Двигател Тип: редови, 4-цилиндров, дизел, комън рейл,

Работен обем, куб. см: 1590

Макс. мощност, к.с. при об/мин: 120 при 3750

Макс. въртящ момент, Нм при об/мин: 320 при 1750

Задвижване: 4х4

Динамика

Ускорение от 0 до 100 км/ч, сек: 12

Макс. скорост, км/ч: 180

Среден разход на гориво, литри/100 км: 5,1

Вредни емисии СО2, гр/км: 119

Цена на автомобил, лв с ДДС: 45 290 (ниво на оборудване GL+)

Автор: Петър Захариев

Снимки: Юлиян Савчев

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес