Автосервизните центрове, разбира се, се стремят да печелят пари от клиентите, особено при сложни операции. Има обаче различни видове ремонти, които дори опитни механици се опитват да избегнат.
Как се мами в автосервиз - любими трикове на майсторите
Много често само няколко светодиода изгарят при дефектни LED фарове. В повечето големи сервизи най-често се предлага пълна подмяна на фара, тъй като ремонтът му не е предвиден и ще бъде скъп за клиента. Въпреки това, фаровете понякога могат да бъдат ремонтирани в специализирани сервизи, където механиците проявяват по-голяма гъвкавост.
Проблемите със стартера или генератора често са свързани с дребни дефекти, като износени четки на алтернатора. Преди време имаше много работилниците, които се занимаваха с този проблем, но техният брой намаля. Сега повечето сервизи предпочитат незабавно да сменят цялата единица, вместо да губят време за ремонт. Ако клиентът реши да спести пари, може сам да изпрати проблемното устройство за ремонт, като остави колата си в сервиза, където после ще поставят поправения агрегат.
Още: Седем процедури, задължителни за автомобил с голям пробег
Неизправностите, които се появяват периодично, но изчезват пред очите на механика, често са истински кошмар за диагностициране. Ако сензорите в сервиза не открият проблема, клиентът може да бъде помолен да изчака, докато дефектът стане по-ясно изразен, за да може по-лесно да се открие причината.
Собствениците на по-редки автомобили или на такива, които нямат представителства в страната, може да се наложи сами да си купуват резервни части. Много от сервизите не разполагат с тях и трябва да ги поръчат, а това отнема време и съответно усложнява процеса. Затова не е изключено да се наложи клиентът сам да осигури новата част. Това обаче се случва значително по-рядко, тъй като за голяма част от сервизите е много важно да си поддържат реномето. И част от това е осигуряване на резервни част и ремонт на сложни за поддръжка или нестандартни автомобили.
Какво не трябва сами да ремонтирате в колата