Анализаторите от интернет-портала Elements проучиха статистиката на световния пазар на електрически превозни средства през последните 10 години. Общият брой на продадените коли на ток през 2011 г. е бил 55 000, но през 2021 г. той достига 7 млн.
Популярността на колите с батерии се увеличава в много държави, но Китай се превръща в основен двигател на продажбите, след като в страната търсенето се увеличи драстично от 2014 г. насам. През миналата година там са продадени 3,5 милиона електрически превозни средства.
Още през 2016 г. около половината от електрическите автомобили в света вече са продадени в Китай и оттогава страната не е загубила инерция, с изключение на коронавирусната 2020 г. Анализаторите обясняват възхода на местния „зелен“ пазар с щедрите държавни субсидии (както за купувачи, така и за производители), с богато разнообразие от модели - сега те са повече от 300.
Най-големите в света заводи за производство на батерии, разположени в Китай, също изиграха важна роля и резултат от това е ниската цена на самите електрически автомобили - те са средно само с 10% по-скъпи от автомобилите с двигатели с вътрешно горене.
САЩ държаха второто място по продажби дълго време, но през миналата година позицията отиде в Германия, където са продадени 696 000 електрически коли (+72% спрямо 2020 г.). Растежът на пазара се свързва и с производствените площадки на Volkswagen и китайската CATL, както и с фабриката на Tesla в околностите на Берлин.
Като цяло продажбите на електрически автомобили в Европа са нараснали с 65% през 2021 г. А САЩ, които са на трето място през 2021 г., са с около 70 000 продадени електрически коли след Германия. Този пазар обаче подобри представянето си в сравнение с последните години благодарение на по-ниските цени и разширяването на производствения капацитет на Tesla.
Що се отнася до най-популярните модели, от 2011 до 2015 г. лидери са Nissan Leaf и Chevrolet Volt. Тогава Tesla пое лидерството - първо с Model S, след това с най-достъпния Model 3, а от 2019 г. с Model Y.