Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Полезни ли са добавките в маслото и горивото?

09 април 2021, 14:38 часа • 9158 прочитания

Магазините за автомобилни резервни части непрекъснато хвалят различни добавки за маслото и горивото, които би трябвало да подобрят работата на двигателя. Експерти обаче предупреждават, че тези присадки може направо да убият мотора и да доведат до негов основен ремонт.

В момента на пазара е пълно с такива добавки за маслото в двигателя и за горивната система. Едни обещават да изчистят мотора от натрупаните отлагания и той да стане като нов. Други гарантират, че ще почистят цилиндрите и буталата, като така ще се повиши мощността на агрегата и ще се намали разхода на гориво. Какво обаче се случва реално?

Нека започнем с присадките, почистващи горивната система от натрупаните вредни частици в нея. Добавките определено имат подобен ефект, но пък мръсотията, натрупана през години, така и няма да се изпари, а ще тръгне по бензинопроводите и в крайна сметка ще стигне до инжекторите (дюзите). Твърдите частици, попаднали в тях, моментално започват да цапат работната повърхност, което води до загуба на херметизация. Просто отпадъците запушват дюзите, което води до спадане на налягането, лошо снабдяване с гориво и поява на кокс.

Получава се, че инжекторите не впръскват гориво, а го разливат. Това съответно води да увеличение на разхода, като в най-добрия случай се стига до счупване на кислородния датчик или проблем с катализатора, в чиято мрежа са събират сажди. След това праховите частици достигат до цилиндрите, които задират в стените. Така постепенно моторът започва да се уврежда, за да се стигне до основен ремонт. И той ще е причинен само от добавянето на присадка в горивото.

И това съвсем не е всичко. Присадките, увеличаващи октановото число на бензина, също не са безобидни. Техните агресивни съставки "изяждат" гумените уплътнения на горивната система, което води до течове. И е нужна дори случайна искра, за да се запалят парите на бензина.

Добавките в маслото също крият опасности при използването си. Те могат да влязат в конфликт с присадките, използвани от производителите на масло и така смесването им да стане катализатор на химическа реакция в самия лубрикант. В резултат от това той се превръща в черна каша, подобна на катран и ще загуби всичките си смазващи свойства. А това също гарантира големи неприятности за двигателя, които водят почти винаги до много скъп ремонт.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес