Мнозина от нас са се сблъскали с такова явление като замъгляване на прозорците на автомобила отвътре. Уви, това влошава видимостта от мястото на водача и съответно увеличава вероятността от пътен инцидент. Автомобилни експерти дават съвети как може да се преборим с това неприятно явление.
Първо обаче изниква един банален въпрос - защо колата има покрив? Точно така, за да предпазва возещите се от времето навън, особено от дъжда. И дори кабриолетите са оборудвани със сгъваеми „тавани“, за които производителите твърдят, че не текат. В същото време обаче малцина осъзнават, че дори ние самите често допринасяме за образуването на висока влажност в интериора на автомобила. Дори покривът да е твърд, а не „кабриолет".
Има случаи, когато шофьор се приближава до колата сутрин, отваря вратата и вижда малка локва зад седалката на пътника, мокри предпазни колани и замъглени прозорци. В същото време всичко е било затворено през нощта, като собственикът е уверен в това, тъй като го е проверил.
И все пак – кои са основните причини за появата на влага в автомобила?
- Дефектни уплътнения на плъзгащ се или панорамен покрив, люк, капак на багажник, задни светлини, антена на покрива.
- Корозия на купето с елементи на явна ръжда по дъното на автомобила.
- Неграмотно залепено предно стъкло след смяна.
- Често шофиране на кратки разстояния с домашни любимци и голям брой хора в купето.
- Неправилно управление на вътрешната вентилационна система.
- Спукан топлообменник на отоплителната система.
Когато влажността на въздуха надвиши определена стойност, в зависимост от преобладаващата температура, започва процес на кондензация, като се образува вода. Това е причината за замъглените очила. През лятото този проблем се появява рядко, тъй като заради значително по-високите температури водачите често карат с отворени прозорци или включен климатик. Това води до факта, че влажният въздух е изсушен.
През зимата шофьорите искат колата им да е ако не гореща, то поне топла. Поради тази причина необходимостта от климатизация е сведена до нула. И ако забележите, че стъклата на колата ви постоянно се запотяват, знайте, че това се дължи на твърде ниския или дори блокиран въздухообмен в колата. Във въздуха неизбежно се натрупва влага, която в резултат на това се кондензира в най-студените места в купето. А това са прозорците на автомобила.
За да коригирате ситуацията, се нуждаете от подходяща вентилация и в допълнение използването на климатик, който изсушава въздуха в купето на автомобила. Да, климатикът не се използва само през есента и зимата, когато редовното проветряване не може да се справи само с образуването на влага.
Ако използването на климатика е неефективно (и това се случва), автомобилните експерти препоръчват да разгледате ръководството за експлоатация на автомобила. Трябва да се обърне внимание на раздела, който говори за поддръжка на вентилационната система и кои настройки са най-подходящи за „размразяване".
Бутонът за рециркулация на въздуха през зимния сезон изобщо не трябва да се натиска, в противен случай въздухът в кабината ще се движи само в кръг, което увеличава вероятността от замъгляване на прозорците.
За да намалите появата на влага в автомобила, трябва периодично да почиствате вентилационните отвори и да сменят филтъра на кабината своевременно. Преди да се качите в автомобила, трябва да изтръскате снега от обувките си и да излеете насъбралата се вода от стелките в купето (шофьорска и пасажерска), тъй като се натрупа.