Прегряването на силовия агрегат обещава сериозни последствия. Термичният шок уврежда главата на цилиндрите, като се налага нейната замяна и ремонт. И понякога дори е по-евтино да се купи двигател от друга кола. Затова е много важно да се знае как подобни проблеми да бъде избегнати.
При някои съвременни автомобили изобщо няма датчик за температурата на антифриза. Следователно е невъзможно да се разбере, че двигателят прегрява на ранен етап. Въпреки това инженерите са взели мерки – сензорът, отчитащ температурата, е програмиран по такъв начин, че дава сигнал предварително. На таблото светва червена лампа и се чува звуков сигнал. Така шофьорът има време да понижи температурата на антифриза или да отбие отстрани на пътя, като предприеме определени действия, за да установи причините за проблема.
Между другото, всичко може да не е толкова страшно. Ако вече споменатият температурен сензор „сбърка“, тогава той започва да дава неправилни команди. Резултатът е, че на приборният панел светват няколко лампи, а електронната система включва вентилатора за охлаждане и той върти постоянно. Така не се стига до прегряване, а се налага единствено подмяна на повредената част.
Възможен е и по-сериозен вариант, при който термостатът е задръстен. За да се уверите в това, трябва да отбиете отстрани на пътя, да отворите капака и да пипнете тръбите на охладителната система на големия и малкия кръг на циркулация на антифриза. Ако един от тях е студен, значи има проблем и термостатът трябва да бъде сменен.
Ако шофьорът не може да се справи сам, трябва да стигне до най-близкия сервиз. Тоест, важно е бързо да се намалите температурата на охладителната система. Най-лесният начин за това е това е се да изключи климатика, за да се намали натоварването на двигателя. След това вентилаторът на „печката“ се включва на максимална скорост. Това ще направи кабината много гореща, но това не е чак такъв проблем, тъй като прозорците се отварят.
Друг начин за охлаждане на антифриза е насилственото отстраняване на конектора от температурния сензор. В резултат на това вентилаторът ще работи постоянно. Когато системата е изправна, прегряването на мотора ще бъде избегнато. Има обаче един нюанс – охладителят не може да функционира безкрайно, тъй като просто ще се счупи в един момент. Затова устройството трябва да бъде оставено за почива, което означава, че на дълъг път трябва периодично да се спира, за да може колата да се охлади.
Въпреки това, след такова кратко спиране, може спокойно да се поддържа скорост от 60-80 км/ч. Тогава въздушният поток е по-ефективен, водната и маслената помпа работят по-добре. Тоест, смазката се охлажда по-бързо, което допринася за стабилизиране на температурата на двигателя.