Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жертви на тренда – големи коли с малки мотори

04 ноември 2016, 11:15 часа • 13801 прочитания

Започналата в началото на този век ера на даунсайзинга (намаляване на обема на мотора заради икономия на гориво и екологични изисквания) успя да превземе почти целия автомобилен бранш. Тя обаче засегна не само малките и компактните модели, но и някои големи автомобили, които са се превърнали във флагмани на своите марки. Ето и част от най-фрапиращите случаи.

BMW 730i/730Li (4 цилиндъра, 2,0 литра)

Преди 5 години това щеше да звучи като шега, тъй като флагманът на BMW винаги е бил олицетворение на престиж и мощност. „Седмицата” бе оборудвана с бензинови V8 и V12 мотори, като дори на базовата серия с 6-цилиндрови агрегати се гледаше с пренебрежение. В крайна сметка дойде 2015 г. и се появи новата генерация на модела с индекс G11/G12.

Максимално олекотена и натъпкана с нови технологии 7-Series получи супердизел с 4 турбини и бензинов би-турбо V12 двигател, чийто обем нарасна от 6,0 на 6,6 литра. Появи се обаче лимузина с 2,0-литров бензинов агрегат B48, предназначен за модификациите със задно предаване 730i/730Li, които се предлагат в Турция и Китай. Моторът е същият, който се поставя на MINI JCW, като мощността му е увеличена от 231 на 258 к.с. (въртящ момент от 400 Нм). С него тежащото 1,7 тона BMW 730i ускорява от 0 до 100 км/ч за 6,2 секунди и харчи 7,2 л/100 км в градски условия.

Audi Q7 2,0 TFSI (4 цилиндъра, 2,0 литра)

Модата на даунсайзинга нямаше как да подмине и кросовърите. Най-яркият пример за това е 5-метровото Audi Q7 от ново поколение. При предишната генерация на модела най-малкият мотор бе 3,0-литров дизелов V6, а най-големият - 6,0-литров V12. Това обаче се промени през 2015 г., когато моделът получи 2,0-литров TFSI с 252 к.с. и 370 Нм въртящ момент.

Самият кросовър тежи малко над 2 тона, но въпреки това новият мотор позволява ускорение от 0 до 100 км/ч за 6,9 секунди. Примерът на Audi почти веднага бе последван и от китайската марка Haval, която е част от концерна Great Wall. Оттам предложиха на пазара версия на своите флагмани H8 и H9 с 2,0-литров мотор с 218 к.с.

Cadillac CT6 (4 цилиндъра, 2,0 литра)

И докато в Европа и Китай подобни ходове донякъде могат да бъдат приети, то решението на една от легендарните марки в Америка – Cadillac, да пусне такъв автомобил изглежда невероятно. Та в САЩ принципът винаги е бил "Fuck fuel economy" (по дяволите икономията на гориво) и огромните V8 мотори са неизменна част от гамата предлагани автомобили.

На всичко отгоре Cadillac CT6 е потомък на един от легендарните модели на марката – Fleetwood от второ поколение, под чийто капак никога не е поставяно нещо с обем под 5,7 литра V8. Изведнъж обаче се появи 4-цилиндров мотор с директно впръскване на горивото, развиващ 256 к.с. и 400 Нм. Предаването е само към задните колела. Същият двигател се поставя и на друг представителен седан на марката XTS, както и на по-малкия CTS.

Skoda Superb 1,4 TSI (4 цилиндъра, 1,4 литра)

Компанията Volkswagen стана един от главните локомотиви на световния даунсайзинг. И напълно логично той засегна не само моделите на Audi и Volkswagen, но и тези на Skoda. Един от тях е флагманът на марката Skoda Superb, който успя да се наложи на пазара в кокуренция дори с VW Passat, от който е по-голям и по-тежък.

Третото поколение на Superb, появило се през 2015 г., получи в базовата си версия 1,4 TSI двигател. В оригинала си той е с мощност 125 к.с., но за новия Superb мощността му скочи до 150 к.с. Интересното е, че моторът се съчетава със система за задвижване на четирите колела. А още по-любопитното е, че същата комбинация ще се предлага и при сериозния като размери кросовър Skoda Kodiaq, който излезе на пазара тази есен.

Ford Mondeo EcoBoost 1,0 (3 цилиндъра, 1,0 литър)

Ако мислите, че изброените дотук модели са стигнали дъното, то дълбоко грешите. Последната генерация на Ford Mondeo от 2014 г. се предлага като моделот сегмент D във версии седан, хечбек и комби. Дължината му е 4,9 метра, но под капака му се намира 3-цилиндров мотор с обем 1,0 литър. Благодарение на системата за директно впръскване и турбокомпресора мощността на този агрегат е 125 к.с.

Същият двигател се поставя и хечбека Fiesta, който обаче е много по-малък и по-лек. Модификацията с 1,0-литровия мотор обаче е достъпна само за Стария континент. Американският „близнак” на Mondeo – Ford Fusion, в базовата си версия получи 1,5-литров двигател с 4 цилиндъра, развиващ 160 к.с.

Спортните коли също са в тренда

Модата не подмина и спортни модели, които са се превърнали в икони за феновете. Ford предлага новото поколение на Mustang с 2,3-литров ЕcoBost, който има 4 цилиндъра, но мощността му е далеч по-сериозна – 350 к.с. Друга американска марка – Chevrolet, предлага своето Camaro във версия с 2,0-литров мотор с 275 к.с.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес