Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бъдещето на доставчиците на части за двигатели е под въпрос

16 октомври 2022, 11:45 часа • 2288 прочитания

Европейските доставчици на автомобилни части, особено тези, които произвеждат детайли за двигатели с вътрешно горене, са изправени пред огромна криза, докато континентът се подготвя да премине към електромобили. И тъй като автомобилите, захранвани с батерии, все още не са достигнали пълния си потенциал за продажби, доставчиците са в ситуация, в която трябва да инвестират сериозно в ново оборудване, за да се погрижат за производството на електромобили.

В същото време приходите им спадат заради забавянето на продажбите на конвенционални превозни средства. Такъв е случаят с Evtec Aluminium - доставчик на двигателни компоненти за Jaguar Land Rover с два завода в Обединеното кралство. Инвестицията от милиони лири в машини за производство на части за дизелови двигатели (тъй като дизелът беше доминиращото гориво в Европа през последното десетилетие ) донесе само неактивни машини и огромни загуби, защото ЕС се отказа от горивото след скандала „Дизелгейт“ на Volkswagen.

Сега фокусът е насочен към електромобилите и много страни от ЕС обмислят пълната забрана на двигателите с вътрешно горене до 2035 г. Компанията Evtec успя да оцелее, защото беше погълната от група инвеститори, ръководена от Дейвид Робъртс, който смяташе, че е „безсмислено да се инвестира в този бизнес“, защото способността на компанията да произвежда сложни алуминиеви компоненти почти сигурно ще привлече бизнес от производители, търсещи части за електромобили.

Други компании - като германския доставчик на задвижващи системи Vitesco Technologies Group AG, се стремят да изместят фокуса си от двигатели с вътрешно горене към електромобили, като очакват те да представляват 70% от пазара на превозни средства до 2030 г., съобщава Reuters. За тази цел техният бизнес ще бъде разделен на две основни подразделения - едното за EV-компоненти, а другото за технология с по-висока стойност, която може да се използва в двигатели с вътрешно горене и може да генерира по-високи приходи в западащ сегмент.

Тъй като електродвигателите имат около една трета от частите на двигателите с вътрешно горене, производителите предупредиха за огромни загуби на работни места в производството на компоненти. Концернът Stellantis, например, е в процес на прехвърляне на завода си за двигатели в Тремери (Франция) към производство на задвижващи системи за електромобили и вече е съкратил работната сила от 3000 на 2400 души.

Ще има и още съкращения, предупреждават експерти. Те са на мнение, че ще оцелеят само най-големите доставчици, които имат достатъчно пари. По-малките компании обаче ще бъдат принудени да излязат от бизнеса.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес