За повечето европейци излизането на Великобритания от ЕС дойде и замина. Веча малцина мислят по този въпрос, с изключение на самите британци, които още дълго време ще си спомнят за решението взето на референдума през юни. Един от основните въпроси е как той ще се отрази на местните производители и в частност на тези от автомобилния бранш, който като цяло не е в особено цветущо състояние напоследък.
Известно е, че великите някога британски автомобилни гиганти сега или са мъртви, или са бледа сянка на това, което представляваха през миналия век, или пък са погълнати от чуждестранни производители. Някои от тях се опитват да запазят своята идентичност, но Brexit е на път напълно да я унищожи.
Като цяло заплахата е върху цялото автомобилостроене на Острова, което е в пряка зависимост от чуждите капитали. Холдинг на правителството на Бахрейн притежава 57% от McLaren, а частният италиански фонд Investindustrial владее контролния пакет акции на Aston Martin. Предприемачът от Малайзия Тони Фернанес е собственик на Caterham, а групата Jaguar Land Rover от години е в ръцете на индийците от Tata Motors.
С други думи няма нито един напълно британски производител, въпреки че голяма част от продукцията на тези компании се продава Обединеното кралство. Какво обаче ще се случи, когато то окончателно се раздели с ЕС? Отговорът е – нищо хубаво. Само преди месец от Nissan обявиха, че ще спрат инвестициите си в страната, ако не бъдат компенсирани от британското правителство. В компанитя са наясно, че излизането на Великобритания от ЕС ще доведе до увеличаване на цените на произвежданите в страната автомобили, които са предназначени за износ, тъй като те ще бъдат облагани с дапълнителни мита и такси.
От Jaguar Land Rover реагираха незабавно и обявиха, че ако Nissan получи компепсации, техният алианс също ще преосмисли политиката си за инвестиции. От групата посочват, че са единственият британски производител, който осъществява всички свои дейности – проектиране, дизайн, инженерство и производство във Великобритания и затова трябва да получат същото отношение от властите.
Какво обаче ще се случи, ако правителството откаже да компенсира компаниите, произвеждащи автомобили на Острова? Отговорът на този въпрос е един – те просто ще изнесат заводите си в други държави. В Jaguar Land Rover наскоро откриха предприятие в Пуна, Индия, а се твърди, че в момента се търси възможност и място за откриване на завод в Румъния. През 2018 г. групата ще отвори и завод в Словакия, в който ще работят 2800 души, като той ще произвежда 150 000 автомобила на година.
Разбира се, изследователските центрове и студията за дизайн могат да останат във Великобритания. Същото важи и да щаб-квартирата, но като цяло нещата вървят към напускане на страната. Подобен ход вероятно ще предприемат и други местни производители, както и компании като Nissan и Honda, които имат заводи на Острова. Те вероятно ще бъдат последвани и от Ford, и така Кралството ще загуби напълно автомобилостроенето си, което ще бъде сериозен удар върху икономиката му.