Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бивш дизайнер на Jaguar разкрива интериора на бъдещето

31 януари 2023, 14:40 часа • 873 прочитания

Бившият стилист на Jaguar и настоящ собственик на студиото Callum Designs - Иън Калъм, разкри как ще изглеждат интериорите до края на това десетилетие. Тук не става въпрос за виртуална реалност, холограми и срамежливи технологии, а за истински материали. За да постигнат целите за устойчиво развитие, те ще използват хранителни отпадъци и рециклирана пластмаса като суровини.

А как всичко това може да се комбинира, демонстрира рестомодът Porsche 911. Той е създаден от компанията на Калъм, която го използва за проучване на настроенията на потребителите. Проектът се фокусира върху довършителни материали, които ще отговарят на определени изисквания, но в същото време ще постигнат целите за устойчиво развитие. Тези обещаващи материали включват например пулпа от кафеени зърна, черупки от яйца, орехи, червена леща, както и рециклирана пластмаса.

Само във Великобритания всеки ден хиляди тонове хранителни отпадъци се озовават в боклука. Някои от тях могат да се рециклират, казва партньорът на Калъм в този проект – турската компания Ottan.

Освен това материалите, получени от тях, отговарят на инженерните и екологични изисквания, термично и износоустойчиви са. Пример за това е смес от яйчена черупка и епоксид, която произвежда непрозрачен, подобен на пластмаса материал за декоративни облицовки на бутони за прозорци.

В същото време оризът или лещата са по-добри за плафони и светещи ключове, тъй като правят полупрозрачни части. Пластмасовите вложки на предния панел могат да бъдат заменени с каша от кафе на зърна или моркови, а дървеният фурнир - от композити на базата на рециклирани дървесни листа. Тапицерията на седалките в Callum restomod е направена от плат Camira, получен от морски пластмасови отпадъци, както и филц Féline, суровината за който са PET бутилки. Постелките са регенеративен найлон Econyl.

В автомобилната индустрия има други примери за материали от ново поколение. Например BMW, съвместно с мексиканския стартъп Adriano di Marti, подобряват изкуствената кожа Deserttex, създадена на базата на биоуретанова матрица с подсилващо вещество от натрошени кактусови влакна. Също така се счита за обещаващ растителен материал Mirum, произведен от Natural Fiber Welding, който имитира всички свойства на традиционната кожа и прежда и е напълно рециклируем.

Skoda също работи в тази посока. Съвместно с Техническия университет в Либерец специалистите от чешката компания създадоха екологично чист материал от пулпа от захарно цвекло. Освен това има текстил за панели на врати и колони. Произвежда се от влакната на мискантус - тръстика, която расте в субтропичните и тропическите райони на Африка и Южна Азия и се използва за производство на биогориво, което обещава двойна полза.

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес