Дългият около 100 километра маршрут от Манхайм до Пфорцхайм е следвал стъпките на новаторката Берта Бенц, която по този път преди точно 125 години предприема първото извънградско пътуване. Но сега S-класата е трябвало да се справя със светофари, кръгови движения, пешеходци, колоездачи и трамваи.При това – разчитайки на технология, която е много близка до серийното производство техника, която е подобна на наличната в новата E-класа и S-класа.
Експерименталният автомобил Mercedes-Benz S 500 INTELLIGENT DRIVE е оборудван за проекта с близка до серийното производство система от датчици. Въз основа на усъвършенствани датчици от новата S-класа развойните инженери са научили технологичната платформа да разпознава къде се намира, какво точно вижда и как трябва самостоятелно да реагира. Автомобилът намира пътя през натоварения градски и междуградски трафик чрез високоавтоматизирания „Пътен пилот“ (Route Pilot).
Има три степени на автономното шофиране, които бяха дефинирани от работна група на Съюза на автомобилната индустрия (VDA), заедно с Федералния институт за изследване на пътищата в Германия (BASt): частично автоматизирано, високо автоматизирано и изцяло автоматизирано.
При частично автоматизирано шофиране водачът трябва непрекъснато да следи автоматичните функции и не може да се занимава с неща, несвързани с шофирането.
При високо автоматизираното шофиране водачът не трябва непрекъснато да наблюдава системата. Тогава в ограничена степен са възможни дейности, които не са свързани със шофирането. Системата сама разпознава границите си и предава шофирането обратно на водача своевременно и при достатъчен запас от време.
При изцяло автоматизирано шофиране системата може автономно да се справи с всички ситуации; водачът не трябва да наблюдава системата и може да се занимава с дейности, които не са свързани със шофирането. В тази степен също така е възможно и шофиране без водач.
Незабелязано от обществеността, но с всички необходими разрешителни и сертификати за TÜV, в началото на 2012 по маршрута на Берта Бенц започва изпробването на „Пътния пилот“ с три основни технологии на базата на E- и S-класата оборудвани с всички налични активни и пасивни системи за безопасност.
В тестовите автомобили са използвани само сензорни технологии, подобни на серийните автомобили Mercedes-Benz. Допълнително са разработени броя и разположението на датчиците, за да се постигне по-обхватно покритие на пространството около автомобила във всички посоки и да се получава допълнителна информация за него.
Въз основа на данните от тези датчици, определянето на собствената позиция на автомобила и посредством информация от дигитална карта в автономно движещите се автомобили се извършва анализ на достъпното за шофиране свободно пространство и планиране на собствения път. Необходимите за това алгоритми са развити от изследователската група на Mercedes-Benz в съвместна работа с института за измервателна и регулираща техника в Технологичния институт на Карлсруе (KIT).
Техническите промени в сравнение със серийната версия на Mercedes-Benz S-класа:
Базовата широчина на стереокамерата е увеличена, за да може допълнително към радара да се разпознават обекти на по-голямо разстояние и с помощта на камерата;
Два допълнителни далекообхватни радара са разположени в страничните предни брони, за да регистрират своевременно идващи отляво или отдясно автомобили в кръстовища. Още един далекообхватен радар наблюдава пътната обстановка отзад;
Четири късообхватни радара в ъглите на автомобила подобряват разпознаването на близката заобикаляща среда и на други участници в пътното движение;
За наблюдаването на светофари се използва цветна камера зад предното стъкло с ъгъл на отваряне от 90 градуса;
Още една камера е насочена назад чрез задното стъкло, за да локализира автомобила с помощта на познати характеристики в заобикалящата среда.