Превозните средства станат все по-екологични, тъй като автомобилните производители намаляват вредните емисии, отделяни от двигателите. Оказва се обаче, че има друг сериозен проблем, свързан с екологията и автомобилите. И той се нарича „асфалт“.
Гладкото покритие на пътя с такъв материал изглежда доста добре, но всъщност представлява заплаха за околната среда. Това показва съвместно изследване на Химически институт „Макс Планк“ (Германия) и Университета в Йейл (САЩ). Основната цел на учените е била да измерят и анализират изпаренията от асфалта в различни метеорологични условия, като резултатите от проучването са публикувани в списанието Science Advances.
Оказва се, че годишно в света се преработват 122 милиона тона течен асфалт. Мнозина са наясно, че такива матерали се изпаряват при въздействието на високи температури. Проблемът при асфалта е в сместа от битум и камъни, на която досега не е обръщано сериозни внимание. След известно време обаче част от нея се превръща в прах с размер под 2,5 хилядни от милиметъра. Именно тези частици са много опасни за човешкото здраве
Ако слънцето нагрява асфалта интензивно до 60 градуса по Целзий, количеството на отделените вредни емисии се удвоява. При всяко следващо повишение на температурите с 20 градуса обшият коефициент на емисии се увеличава със 70%
Само в един от районите на Лос Анджелис отделеният дребен прах от асфалта вече превишава вредните емисии, отделени от преминаващите камиони и автомобили. Асфалтът, поставян на покривите на много сгради, също е опасен за здравето на хората. Затова и учените призовават да се търси решение на проблема, като колкото се може по-скоро бъде измислен нов екологичен материал със същите свойства.