Бургаски регион е с най-много засегнати болни от епилепсия, като случаите се увеличават. Това каза Кръстина Тодорова, регионален председател на Асоциация на родители на деца с епилепсия-Бургас.
По думите ѝ в областта болните деца до 18 години са около 700, а възрастните са повече. Общо за България регистрираните заболели от епилепсия са около 70 000 души.
„Много от хората не афишират това, че са болни от епилепсия. Причината за това е стигмата на обществото, защото заявката на тази болест води до усложнения в комуникациите, с намирането на работа, въобще проблеми да се включи в обществения живот”, каза Тодорова. Тя допълни, че основно лечението в България е терапевтично с най-различни препарати, които обаче трудно се намират на пазара. „Много от лекарствата ги спират поради една или друга причина, което създава допълнително напрежение и проблем при лечението на епилепсията”, каза още Тодорова.
Част от лекарствата се поемат от Здравната каса. За всяко дете сумата за медикаменти месечно е различна. Тодорова посочи приблизителна цифра около 400 лева. „Обикновено генерични лекарства се поемат от Здравната каса, като други изцяло липсват”, каза още тя.
Според нея това, което трябва да се промени в обществото, за да стане животът на епилептиците по-лесен, е да се осигурят необходимите лекарства за лечение. „Това е основното. Да се премахне тази стигма на болен от епилепсия, която е много тежка и много трудно се преодолява в зависимост къде попадне, да има обучени кадри, които да работят с тези деца, които да се занимават с това заболяване и да знаят какво е необходимо да се направи за децата. Да има ресурсни учители, когато се интегрират в общо училище да има подготвени учители, всички учители да бъдат подготвени за това, което се случва, да могат да обяснят на децата, които са около него, че това е болест. Въобще много работа има за това обществото, за да се стигне до някакъв по-лек живот за тези хора”, каза още Тодорова.