Световният ден на влажните зони тази година е посветен на биоразнообразието в тях. Той ще бъде отбелязан в Бургас на втори февруари. Градът е място обградено с езера, които приютяват много видове птици през различните годишни сезони.Това е причината орнитолози да твърдят, че животът във влажните зони процъфтява.
На фона на мрачните прогнози за изчезването на водата и на различни животински видове се оказва, че все пак има надежда.“ Днес, когато загубата на биоразнообразие е мащабна и колапсът на екосистемите е с необратими последствия, е по-важно от всякога да обърнем внимание точно на влажните зони, защото те са източник на живот“, казва Радостина Ценова от проект „Лагуната на живота“.
Според нея крайбрежните влажни зони като естуарите, солените блата и езера, кораловите рифове, са екосистемите с най-голямо разнообразие на растителни и животински видове и това ги прави едни от най-продуктивните екосистеми в света.
Последните проучвания в глобален мащаб показват, че влажните зони изчезват три пъти по-бързо от горите.
Причините са свързани с намесата на човека, основно - промишленото замърсяване, свръх риболовът и прекомерна експлоатация на ресурси. Българска фондация Биоразнообразие кани ученици от Бургаски регион да участват в инициативата „Театър за влажните зони“. Желанието на екоактивистите от Бургас е всички тези проблеми да бъдат на вниманието на младите хора.
„Желанието ни е да ангажираме учениците и техните преподаватели по важната тема за влажните зони чрез театър. Представяме една интересна и лесна за изпълнение в училищни условия пиеса „Да опазим Бургаските езера“, написана от Александър Маринов – Санчо, който е дългогодишен доброволец на БДЗП и БФБ. В момента подготвяме семпли декори и костюми, които са лесно преносими и ще могат да се ползват за определен период, така че колкото може повече училища да се възползват от тях и да реализират пиесата. Училищният театър ще ни помогне да включим децата, за да могат лесно да разберат сложните процеси, които се случват във влажните зони“, обяснява Дияна Костовска, ръководител на LIFE проекта „Лагуната на живота“.
Всички училища, които искат да се включат, могат да участват в спектакъла, за да научат децата повече за опазването на природата по един забавен и естетичен начин.