Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Просията в Бургас - "занаят", предаван от поколение на поколение

22 януари 2019, 16:37 часа • 1651 прочитания

„Майките от ромски произход са основните подстрекатели на просещите деца. В Бургас няма кланове или други групи, които да подтикват към просия. Всичко се прави за да се увеличат доходите на семействата и дейността им не е организирана."

Това каза за Actualno.com, Таня Колева, управител на Дневен център за работа с деца на улицата към община Бургас. Тя добавя още: „Приканвам обществеността да не дава пари на децата, които просят. Хората ги съжаляват, а родителите се възползват от това“.

Празниците и летният сезон са времето, в което има най-много просещи деца по улиците на Бургас и в курорта Слънчев бряг. В момента броят им е намалял. Дневният център работи заедно с други организации в полза на тези скитащите деца.

„Заради грипната едидемия не вземаме сега деца. Превозваме ги с градския транспорт, а там за те са в контакт с други хора, което не е желателно. Всеки ден обаче, колегите са в махалите и консултират родителите, как да се грижат за тях“, обяснява Таня Колева.

Дневният център към община Бургас работи от 2005 година и има капацитет за 15 деца, които престояват там по няколко часа на ден. След като си тръгнат обаче, в много случаи, те и младите майки отново отиват на улицата.

„С полицията работим съвместно, когато имаме необхванати родители. Те трябва да бъдат регистрирани, за да може отдел „Закрила на детето“ да ги насочи към нас, а не ги извежда от семейството, защото те имат родители. За съжаление просията се е превърнала в начин на препитание за много ронски семейства, даже в традиция“, казва Таня Колева, имайки предвид дългогодишния си опит със скитащи малолетни.

Още за работата в дневния център и грижите които се полагатза децата, очаквайте в следващ репортаж на Actualno.com.

 

 

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес