Защо силантите са неизменна част от профилактиката на зъбния кариес при децата? Това обясниха на родители и учители, представителите на Националния зъболекарски съюз. Поводът за срещата в Бургас е Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата, част от която е поставянето на силанти.
Много хора не знаят какво се крие зад английския произход на думата. Това е вид печат или запечатване на първите постоянни дъвкателни зъби. Процедурата трябва да се извърши когато децата са от 5 до 8 годишна възраст. Поставят се за период до четири години, но всичко е строго индивидуално. Силантът е тънък слой, който обгръща ямките на зъбите. Той е незабележим, но спестява много страдания на малките пациенти. Явява се като щит против микроби, не допуска навлизането на храна, а от там не се стига до пломбиране на зъбите.
Националната кампания за орална хигиена започва през 2009 година. Тя е по инициатива на БЗС и е финансирана от Министерството на здравеопазването. Над 400 лекари по дентална медицина в цялата страна поставят силанти напълно безплатно.
Д-р Николай Шарков, председател на БЗС, призова родители, учители, общественици да се погрижат за децата навреме. Срещата в Бургас имаше точно такава цел – да информира, разяснява и убеждава, колко е важна профилактиката.
На сайта на кампанията, който е http://www.oralnaprofilaktika.bg/ всеки може да се информира кои са специалистите, извършващи процедурата в съответния град.
Има и безплатен телефон за информация – 080014546.
До 20 ноември всеки родител може да запише детето си, като се обърне към денталните лекари, включени в кампанията.