Нечистотиите от отходната тръба на Синеморец от години се изливат директно в морето. Тръбата съществува от около 20 години, от 2008 г. има забрана за използването ѝ. Забраната е потвърдена от няколко институции, налагат се административни санкции. Въпреки това проблемът очевидно не може да намери разрешение. Какво се случва в морската община и защо от десетилетие проблемът се прехвърля между държавната и общинската власт?
Кметът на община Царево инж. Георги Лапчев заяви в предаването "Здравей, България" по NOVA, че за забраната е разбрал преди 4-5 дни от ДНСК. Той твърди, че тръбата не може да бъде премахната, защото държавата не е намерила начин да подпомогне общините за изграждането на пречиствателни съоръжения.
"Екоминистерството ни санкционира всяка година", коментира той. "Но общината се намира в Параграф 22, защото тези, от които зависи да се случи нещо, ни наказват за това, че то не се е случило."
"Единственият правилен начин за решаване на проблема е държавно финансиране. Не е по силите на нито една община да направи сама една пречиствателна станция, тъй като това струва около 10-15 милиона лв. В Синеморец живеят постоянно около 100-200 души и общината не може да кандидатства по никакви мерки за финансиране", посочи още той.
По думите на Лапчев, ако тръбата бъде спряна, отходните води ще потекат по улиците на селото и ще се стигне до още по-грандиозен проблем. Освен това според него общината вече е правила проект за пречиствателно съоръжение, който не е получил одобрение. Причината е, че попада в границите на природен парк, което автоматично налага тежести и възпрепятства получаването на разрешение за изграждане.
Общината няма полезен ход към този момент, обобщи кметът.
Същевременно арх. Влади Калинов, началник на отдел ДНСК, коментира следното: „Сагата започва през далечната 2001 година, когато е получено разрешение за изграждането на експериментален пречиствателен модул. 2008 година той все още не е въведен в експлоатация, но е предаден на ВИК. Не знам защо до момента общинската администрация не е направила опит да пусне това пречиствателно съоръжение. Каквото и да е пречиствателното съоръжение, то ще е по-добро отколкото изливане на водите в морето."
Изпратен е сигнал до Министерството на околната среда и горите, които преди години са отпуснали средства по програма ПУДООС за изграждане на пречиствателната станция. Апелативна прокуратура-Бургас се самосезира по случая, но в тази ситуация е интересно какво решение може да бъде намерено, при това в кратки срокове.
Необходимо е да се намери истината защо пречиствателната станция съществува като сграда, но съоръженията не работят.