Едно дълго чакано решение от бургаските рибари вече е факт. Бургаският общински съвет прие предложението на кмета Димитър Николов за безвъзмездно прехвърляне в собственост на община Бургас на имотите и земята на рибарското селище „Ченгене скеле“. Предложението е отправено към Министерския съвет на Република България. Селището ще има статут на етнографски културно – туристически комплекс. До сега то беше част от държавния горски фонд. Съветниците приеха предложението. Размерът на наемите, които ще плащат рибарите, ще бъде разгледан на следваща общинска сесия. Тогава ще бъдат определени и други подробности, свързани с предстоящите промени по прехвърлянето.
Следват процедури на държавно ниво, за да бъде завършен процесът със статута на селището.
За проблема с узаконяването на Рибарското селище се говори от 40 години. С усилията на „Сдружението на рибарите“, улиците са общинска собственост, селището има общ устройствен план и е „Селищно образование“ - статут влязъл в сила и публикуван в Държавен вестник. С решение на Общинския съвет улиците имат имена и номера, поставено е улично осветление.
Днешното решение на бургаския общински съвет е поредната стъпка в правилната посока, която рибарите чакат отдавна. Actualno.com се свърза с жители на селището, за да научи какви са реакциите на хората, които са потърпевши от проблема. Те следяха с нетърпение сесията и се зарадваха на решението на съветниците. Рибарите очакват следващите процедури, за да се стигне до крайното решение.
Въпреки многото проблеми селището се гордее със своята уникалност. Морето, каналите, лодките, къщите, хората, правят мястото единствено в България. И още преди официално да е получило статут на етнографски комплекс, рибарското селище „Ченгене скеле“ вече изпълнява тези функции. Много туристи идват да разглеждат и да се снимат. Новата беседка с корабен щурвал е станала любима за сватбени фотографии на младоженци.
Остава и за рибарите да настанат дни на спокойствие, за да могат да развиват стария занаят, без притеснения за покрива над главите им.