Рибарско корабче е част от мащабна европейска кампания, свързана с опазването на живота в световния океан. Съдът акостира на пристанище Бургас и ще бъде тук до 11 август. Преди крабът е ловувал по река Дунав, а сега е оборудван с образователна цел и е част от европейска кампания, която е свързана с опазването на живота в океана и съхраняването на древния поминъка на хората, които живеят край морето.
Actualno.com разговаря с Константин Христов, говорител и част от екипажа на кораба:“Кампанията е на WWF България „Световен фонд за дивата природа“. Тя е свързана със свръх улова в океаните и иска да насърчи рибарите да практикуват устойчив риболов. Всеки може да се качи на борда и да получи интересна информация. Част от нея е, да хората да разберат повече за улова на риба и кои видове са добри за консумация. Имаме нов „Рибен буквар“, който е най-вече за членовете на домакинствата, които зареждат хладилника. В него се дават съвети за по-отговорно потребление на риба. Това е един джобен наръчник, може да се носи, когато сме в магазина. Изработен е на принципа на светофара, а различните цветове показват коя риба е добра за консумация, по показател каква е нейната популация и дали е застрашена в световен мащаб“.
Кампанията се провежда в 18 европейски държави. Европейският съюз е най-големият вносител на морска храна в целия свят. „Не е нужно да се отказваме от консумирането на риба изцяло, а само да избираме морски продукти, които са уловени и отгледани по начини, които запазват рибните ресурси. Заради неразумното потребление над 800 милиона рибари по света ще изгубят препитанието си, защото няма вече додстатъчно риба, на която да разчитат“, добавя Константин Христов.
Заради голямото потребление на риба и морски продукти, запасите от този вид храна са намалели, а свръх уловът е един от най-големите проблеми, след глобалното затопляне. Оказва се обаче, че всеки човек може да помогне като избира правилно храната си.