Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Над 1000% е спадът на италиански туристи у нас

04 октомври 2019, 13:25 часа • 2645 прочитания

Спад на туристите посетили Южното Черноморие отчита Бургаска Регионална Туристическа Камара. Анализът е базиран на пристигналите с чартърни полети или автобуси чужденци през месец септември 2019 спрямо септември 2018 година.

През месец септември 2019 година Бургаска област е посетена от 159 973 чуждестранни граждани, които спрямо 2018 са по-малко от 29 833, а това представлява спад от 20%. По-детайлният анализ показва, че при възрастните намалението е от 20%, а при децата до 12 години 57%.

На база различни държави, негативната класация по спад на туристи води Италия – над 1 000%, следвана от Франция – 275,60%, Германия – 79,70% и Израел – 65,80%. Това са държави, които традиционно са избирали нашето море.

Добрият пример на увеличение на туристите дошли на почивка тук е от Естония – 56%, следвана от Ирландия – 49,50% и Австрия – 22%.

Председателят на камарата Иван Иванов обяснява още:“ Друг съществен проблем възникна през септември 2019 година е фалитът на английската фирма „Томас Кук“ и дъщерните й фирми в Германия, Полша. Холандия и Австрия.

Въпросителните са много, но трябва да разберем по какъв начин ще бъде преструктурирана програмата на фирмата-майка. Подготвя се програмата и ако тя бъде приета, фирмата ще може да продължи своята дейност, но ако бъде отказана, ще се обяви фалит. Делото отива в съда, назначава се синдик и фирмата започва да се управлява от съвет на кредиторите.

Нашите хотелиери ще бъдат формирани като кредитори и ще участват в разработката на заздравителната програма.

При този втори случай е изключително малка вероятността да се вземат парите от „Томас Кук“.

По отношение на другите основните причини за спад на летния туризъм в Бургаската област от 20% се изтъкват причини като фалитът на германски туроператор и фактът, че фирмите са преструктурирали туристопотоците си към Турция, Тунис, Египет, Кипър и Мароко.

Изход от ситуацията от Туристическата камара виждат в набелязване на мерки свързани с намаляване срока на разплащане между фирмите, създаване на български гаранционен фонд и други. Особено важно е Министерството на туризма да разработи програма, която да подпомогне българските хотелиери, а именно премахване на ДДС към фактурите за които няма плащане, решаване на проблема с визите на руския, беларуския и турския пазар, подобряване на инфраструктурата от Бургас за Слънчев бряг и към граничните пунктове. Проблемът с квалификацията и преквалификацията на кадрите и техният подбор трябва да бъде поет фирмите, смета специалистът. Според Иван Иванов пътища за излизане от създалото се положение има, стига държавата и бизнесът да работят заедно.

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес