Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лицето на санкциите за храните в Бургас: Ресторантьорите се научиха на коректност

07 юни 2019, 11:45 часа • 1921 прочитания

Хората от ресторантьорския бизнес се научиха да бъдат коректни към клиентите. Такава е констатацията на д-р Денка Мгоен – главен инспектор при ОДБХ Бургас. От години тя и екипите на Областната дирекция по безопасност на храните извършват проверки по обекти за хранене, които са временни, сезонни или предлагат услугата „ол инклузив“.

Actualno.com разговаря с д-р Денка Мгоен, за да научи последните данни от течащите проверки: "Правим засилени проверки в Бургаска област във връзка с летния сезон, които ще продължат до месец август. При нашите инспекции следим дали обектът има актуална регистрация към момента, защото фирмата, която го стопанисва е отговорна за храната, която се предлага.

Гледаме също персоналът дали има работно облекло, здравни книжки, ръкавици, шапки и всичко необходимо.

По отношение на храната проверяваме първо как е пристигнала, с какъв документ, има ли нужната информация като етикет, как се съхранява, спазват ли се сроковете на годност. Много често се случва продуктът да трябва да бъде охладен в рамките на четири дена, а те го замразяват и намираме храни с изтекъл срок на годност. Това е един от най-честите проблеми. Тогава съставяме предписания, бракуваме храни".

Инспекторите от ОДБХ са много натоварени през лятото. Налага се техни колеги от Карнобат, Айтос и други градове да идват на помощ и да се включват в екипите от проверяващи. Една част се насочват към заведенията и хотелите по Южното черноморие, а друга към Слънчев бряг.

Детските летни лагери са друго строго наблюдавано от инспекторите по храните място. Директорите са длъжни да уведомяват специалистите предварително. Екипите на ОДБХ проверяват дали фирмата, която е поела ангажимента за храната е осигурила изхранване на децата по стандартите и дали менюто е съобразено със здравословното хранене.

"Често срещано нарушение на което се натъкваме е, че когато една храна е в голяма разфасовка, работещите в кухнята я правят на порции. Така намираме в хладилниците пакети на които няма етикет. Не можем да преценим кога е пакетирана, кой е производителят. По отношение на рибите, те се предлага в заведенията за хранене в прясна и замразена форма. В нашия регион това е традиция. Една замразена риба има срок на трайност повече от една година. Но и там трябва много да се внимава и да се спазват предписанията за съхранение.

Прави впечатление, че бизнесът започна да е много по-коректен към клиентите си. Това се дължи и на проверките, които не само ние, но и други институции правят. Собствениците на заведения се стремят да спазват правилата. Навсякъде в кухните нещата са много по-добри.Тези проверки явно дават отражение“, казва още д-р Денка Мгоен.

Проблем през летния сезон си остава текучеството на персонала, защото ако няма кой да работи това затруднява целия процес на обслужване.

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес