Пътят между Созопол и Приморско не е нужен на никого, тъй като има околовръстен път. Това заяви пред bTV кметът на Созопол Панайот Рейзи. "Пътят е затворен от грижа към хората", каза още той.
Кметът на Созопол каза още, че се планира поставянето на по-здрава и стабилна ограда на пътя между двата морски града.
Преди дни шосето между Созопол и Приморско беше затворено, като бариерите бяха бетонирани в земята. Според кмета на Созопол къмпингуването на този плаж е незаконно и всеки, който наруши това, следва да бъде глобен.
„Това не е къмпинг, това е незаконно, трябва да ги глобим, но не можем да станем пъдари”, каза Рейзи.
Вчера кметът заяви, че няма планове за строителство в региона, а платното ще се превърне в пешеходна зона с пейки и възможности за спорт.
„Това са несериозни аргументи”, каза Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците. Според него идеята за превръщане на въпросния път в пешеходна зона означава урбанизиране на местността. „Това противоречи на твърдението, че искат да запазят резервата”, допълни още Янков.
Според плажуващи причина за бариерите е да се осигури спокойствие на гостите на луксозния комплекс "Свети Тома", където също има бариери.
Пред телевизията кметът заяви, че бариерата в луксозния курорт е незаконна. При проверка на място кметът обаче смени позицията си, като заяви, че бариерите са законни.
„След като ремонтираме пътя, ще тръгнат процедури. Ако те се окажат невъзможни, ще махнем бариерата”, поясни Рейзи. По думите на кмета бариерата на „Св. Тома” е незаконна, но е преместваема. Той каза, че трябва да се запознае със случая и ако се установи, че има нарушение, отговорните ще бъдат глобени.
„Тук никога няма да има строителство”, повтори още веднъж кметът на Созопол за затворения път между Созопол и Приморско.
„Не съм казал, че ги глобявам всяка година и не съм казал, че са незаконни, вие ми казахте, че има незаконна бариера и аз ви казах да отидем да я видим”, каза още Рейзи.
Преминаването по някогашния път към Приморско е разрешено само за пешеходци, съобщава телевизията.
Плановете на общината за затворения път между Дюни и блатото Алепу са там да няма къмпингуващи, а в района да се обособят паркинги, да се монтират пейки, осветление и вишки за наблюдение на дивите животни.