Кметът на Бургас Димитър Николов (ГЕРБ) обвини местната ВиК, че опитва да си „измие ръцете“ за 60-процентното увеличение на цената на водата с кметовете и Общинските съвети. По думите му, ВиК – Бургас е дала ултиматум към общините в областта, че ако няма увеличение на цената, няма да бъдат правени инвестиции във ВиК мрежата.
„Каквито и позиции да пуска дружеството, поддържаме мнението си, че 60% увеличение на цената на водата е шоково за семействата, бизнеса и общинските бюджети! Не сме съгласни, че цената на водата се увеличава заради заявените инвестиции. Припомням, че през последните години Община Бургас инвестира в изграждането на нова ВиК инфраструктура огромни собствени и привлечени средства, без да увеличи данъците на бургазлии“, написа Николов в профила си във Facebook.
Според него гласуването на предложения от ВиК бизнес план е подкрепа за заявените в него инвестиции, „но не и за шоковото увеличение на цената на водата“.
„Настояваме ВиК да си изпълни инвестиционната програма без това драстично увеличение на цената на водата. И последно - никой не може да отнеме правото на кметовете да изразяват позиция в защита на интереса на гражданите“, добави Димитър Николов.
Припомняме, че в края на юли Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) взе решение за поксъпване на водата в Бургас с близо 60 на сто от 1 август. С приетото от регулатора решение комплексната цена на услугите на „Водоснабдяване и канализация“ ЕАД, гр. Бургас (снабдяване с вода, отвеждане и пречистване) за 2022 г. е в размер на 4.386 лв./м3 с ДДС. Утвърдената цена е под нивото на социална поносимост за област Бургас, която е в размер на 5.64 лв./м³.
Причината на повишението на цената на услугите с 1,625 лв./м³ е необходимостта дружеството да повиши своите приходи, за да може да изпълни планираните мащабни инвестиции през следващите четири години и да постигне по-високо качество на ВиК услугите и по-висока степен на удовлетвореност на потребителите, твърдят от ВиК.
Инвестиционната програма за периода е в общ размер 135.8 млн. лева, от които 112.9 млн. лв. са насочени в публични ВиК системи и съоръжения. Друга основна причина за ръста на цената на услугите са значително увеличените през 2021-2022 г. разходи за материали и външни услуги и най-вече драстично увеличените цени за доставка на електроенергия от свободен пазар спрямо базовата 2020-а.
Ето и позицията на Асоциация по ВиК - Бургас:
"Увеличението на ВиК услугите и предстоящите инвестиции, залегнали в Бизнес плана за 2022-2026 г. в област Бургас, са приети единодушно от членовете на Асоциацията по Вик-Бургас.
През м. април 2022 г. се проведе Общо събрание на Асоциацията, на което присъстваха представители на всички общини от Бургаска област – членове на асоциацията, без представители на общините Средец и Руен. При така наличия кворум събранието прие единодушно, без забележки, обявения бизнес план за развитие дейността на ВиК за регулаторния период 2022-2026 г.
Проектът на бизнес-плана беше изпратен още през м. март 2022 г. за информация и разглеждане до всички общини – членове на Асоциацията и до всички общински съвети, които са гласували решения за упълномощаване на представители на общините - кметове/зам.-кметове, за приемане на бизнес плана. От предоставените протоколи от проведените заседания на Общинските съвети става ясно, че всички общински съвети са взели решение да приемат новия бизнес план на ВиК без възражения.
В изпратения бизнес-план до общините и общинските съвети са посочени бъдещите инвестиции, Цени за регулирани услуги за новия регулаторен период 2022-2026 г., Анализ на социалната поносимост на предлаганите цени на „ВиК“ ЕАД – Бургас и други приложения с обяснителна информация.
Причината на повишението на цената на услугите е необходимостта ВиК дружеството да повиши своите приходи, за да може да изпълни планираните мащабни инвестиции през следващите четири години и да постигне по-високо качество на ВиК услугите. ВиК мрежата в Бургаска област е стара и на смяна подлежат още 90 % от нея".