Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Има ли опасност от воден режим в Бургас и Варна?

05 февруари 2020, 11:34 часа • 3843 прочитания

„Няма опасност от воден режим в Бургас и Варна. Язовир „Камчия“, който захранва двата областни града с вода, може да осигури водоснабдяване до края на годината“. Това се казва в официалния сайт на ВиК – Бургас.

Според данни на дружеството в момента в язовира има 160 млн. куб.м вода, което на практика е над 65% от общия му обем. Водата от него отива за питейно – битови нужди и нивото на язовира се следи денонощно от водното дружество.

Тя се разпределя между Бургаска и Варненска област в съотношение 60:40. Останалата вода е за две села от Сливенска област. Главният водопровод от „Камчия” до Бургас е дълъг 106 км и водата изминава този път под въздействие на гравитацията за 12 часа. „Това означава, че сутрин, правейки си кафе, използвате вчерашна камчийска вода. Чудно е на какво отгоре я наричаме „прясна”, казват още от дружеството. Диаметърът на главния стоманобетонен водопровод е 2 800 мм, а през него преминават 5,5 куб. м вода в секунда, което е повече от потреблението на средностатистическо бургаско семейство за месец.

Въпреки добрите новини за липсата на опасност от режим на водата, от дружеството дават съвети на потребителите как да се пести водата. Това е нещо на което трябва да се обръща все повече внимание и да стане ежедневие за всеки потребител на безценната течност. Един от най-лесните начини да се пести вода е като се взема душ вместо вана. За баня във ваната се изразходват около 80 – 100 литра вода, а за обикновения душ се изразходват по-малко от 50 – 60 литра.

Проучванията на специалистите са показали, че капещият кран и спуканите тоалетни представляват 5% от водопотреблението в един дом. Течовете са разточителни и скъпи, а всяка неизползвана капка, която изтича по канала е част от сметката за вода и канал. Оказва се, че повечето течовете са лесно установими, но трябва да бъдат отстранени навреме.

Най-големият източник на течове в дома се оказва тоалетната. Според проучвания, 20 процента от домашните тоалетни текат. Най-лесният начин да се провери е да се сипят няколко капки цветна течност в тоалетното казанче. Ако водата в тоалетната чиния се оцвети 15 минути по-късно, при условие, че по време на теста тоалетната на се ползва, то тогава има теч. В повечето случаи течове в тоалетните са причинени от неизправност на клапана. Тоалетните инсталирани преди 1980 година използват 15 – 20 литра вода, докато съвременните тоалетни изискват само 6 литра.

В крайна сметка, освен да разчитаме дъжда и снега, за да се напълнят язовирите, процесът зависи и от всички нас.

 

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес