Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Храмът „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас чака своя уникален иконостас (СНИМКИ)

17 януари 2019, 11:11 часа • 14074 прочитания

Златните кубета на новата църква в бургаския жилищен комплекс „Меден рудник“ се виждат отдалече и радват християните. Но вътре, храмът още не е завършен. Но протоиерей Емелиан Михайлов, председател на църковното настоятелство при храм „Св. Николай“ , извършва всички богослужения. Само кръщенетата за изминалата година са 100. Той е участвал в целия процес на изграждането на църквата.

„Все още сме далеч от изографисването, като в момента се измазват стените и тавана", споделя пред Actualno.сom oтец Емелиан. „След това ще се направи подовата настилка и отоплението и облицовката на колоните с мрамор. Държа да подчертая, че парите, които отпусна държавата, бяха точно за строително-ремонтни работи. Когато завършат, едва тогава можем да кажем, че започваме с оборудването.“

За тази част от завършването на храма пари все още няма. Търсят се дарители, а община Бургас е обещала да помогне.

„Иконостасът вече се изработва и е уникален. Той е поверен на майстори, които са направили иконостасите на църквата в Кръстова гора, в Ловеч и на много други места. Те са майстори – дърворезбари, само с иконостаси се занимават от години. Всичко по него се прави на ръка и от липа. Представлява ажурна дърворезба, а стилът му е от известните български школи“, казва отец Емелиан.

От 75 години в Бургас не е издиган храм. „Св. Николай Чудотворец“ се строи от десет години, а размерите му са внушителни - 500 квадрата, с подземен етаж и крипта, които се помещават на още 500 квадратни метра.

„За изографисване на църквата още не може да се говори, но св. Николай има грижата да доведе правилните хора и неговият храм да бъде най-хубавият, както отвън, така и отвътре. Засега настоятелството приема проекти, както за дарения, така и за иконите. Разговарях днес с иконографи за стенописите. Досега четири екипа са ми предоставили оферти, които ще бъдат показани в общината. Ще бъдат изработени 12 царски, големи икони и 48 апостолски, както и икони на мъчениците. За това се търсят дарители“, споделя протоирей Емелиан. „Хората приемат храма за свой. За тези десет години те виждат как израства пред тях, като едно дете. Помнят как сме започнали - без дограма, с найлони по прозорците. До другия Никулден обаче, всичко трябва да е готово“, оптимистично завършва отецът.

Още за църковния комплекс към храма, който е единственият в страната, очаквайте в следващ репортаж на Actualno.com.

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес