Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гроздовата реколта в Бургаско е по-слаба от миналогодишната

16 октомври 2014, 15:18 часа • 8959 прочитания

Гроздовата реколта за настоящата година за областта представлява между 50 и 60% от тази на 2013 г. Информацията съобщи директорът на областната структура на Изпълнителната Агенция по лозата и виното Лоза Стоянова

Гроздоберна кампания 2012 г. за Бургаска област е приключила с 55 540 т., преработено от винарските изби и заводи, винено грозде, а кампания 2013 г. - с 51 309 т. "Тези данни ни карат да направим извода, че реколта 2014 г. за Бургаска област ще представлява между 50 и 60% от тази на 2013 г.", коментира Стоянова, цитирана от "Фокус".

По оперативни данни към 10 октомври 2014г. количеството на преработеното винено грозде от винените изби и заводи на територията на Бургаска област е 26 338 353 кг.

Гроздоберна кампания на територията на областта върви към своя край. Най-вероятно е тя да приключи с около 30 000 т. винено грозде. Причината за това са обилните валежи.

„Природо-климатичните условия през летните месеци -юни, юли и август на календарната 2014г. на територията на Бургаска област, пак и в цялата страна, бяха изключително променливи и нестабилни. Количеството на падналите валежи през това тримесечие в отделните землища на областта достигна от 280 до 350 л/ кв.м“, коментира Стоянова. 

Тя добави: "Честите превалявания и изключително променливите температури повлияха негативно върху цъфтежа на винените лозя през юни, което доведе до не добро опрашване и изресяване при сорта Мускат Отонел и Мерло на определени землища, като най-ранно цъфтящи. Лошите атмосферни условия през месеците юли и август спомогнаха за развитието на болести и невъзможност за своевременно извеждане на растително-защитните мероприятия. Поради тази причина голяма част от лозови насаждения, собственост на частните стопани, бяха с влошено агротехническо и здравно състояние, а гроздовата реколта - компрометирана"

През тази година са се наблюдавали много мана по чепките и листната маса на винените лозя, както и много оидиум и сиво гниене по гроздето. Същевременно, лозовите насаждения собственост на винарски изби и заводи, и на други юридически лица бяха опазени от болести и неприятели.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес