Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Директорът на НИМХ към Цветанов за наводненията: С мензура и 40 лв. толкова

27 октомври 2017, 09:00 часа • 3212 прочитания

Следим метеопроцеса още от петък, 20 октомври, като моделът е много сложен и тогава дори изглеждаше, че дъждовният фронт отива към Родопите. Това заяви директорът на НИМХ към БАН проф. Христо Брънзов, коментирайки твърдението на втория човек в ГЕРБ Цветан Цветанов, че синоптиците дали жълт код за очакваното ниво на валежи в Бургаско, а трябвало да дадат червен код.

Издадохме прогноза за жълт код на 22 октомври. На 23-ти октомври дадохме прогноза за оранжев код, което означава валежи от 35 до 60 литра на квадратен метър, включително за Бургаска област. След това, на 24 октомври, потвърдихме оранжев код за Бургас, Ямбол и Хасково т.е. отново 35-60 литра на квадратен метър. На 25-ти октомври сутринта (бел. ред. – вече след големите валежи в Бургаско през нощта) дадохме червен код. Не можем да дадем прогноза за конкретно селище, разказа Брънзов.

Ние нямаме инструменти за следене в реално време на ситуацията. Получаваме информация по телефона, от хора на място, каза директорът на НИМХ към БАН пред Нова телевизия.

При положение, че от 30 години нямаме никакви средства за автоматизирана система и 65% от хората ми са с минимална заплата, мисля, че се справяме добре, категоричен беше Брънзов. Той уточни, че меренето на количеството дъжд се прави с мензура – събраната в специален цилиндър вода се измерва веднъж в денонощието с мензурата, а отчетът се предава по телефона. Това е така от половин век! На тези хора, които правят замерването, плащаме по 40 лева на месец, защото работят почасово! Трагедията е огромна, добави Брънзов. Благодарен съм, че тези хора все още стоят, не виждам с какво да ги мотивирам, уточни директорът на НИМХ.

Експертно мнение за наводненията

Пропуск в законодателството няма, те просто не искат да отделят средства за поддържането на язовирите. За село Бисер се е знаело, че язовирът е в предаварийно състояние. Това каза хидроинженерът Георги Георгиев, който е бил вещо лице по случая Бисер.

Фактът, че седем стени са се скъсали означава, че цялата каскада е била компрометирана.

Не би следвало причината да е само в дъжда, тъй като язовирите предварително са оразмерени така, че това да не стане, допълни още Георгиев пред bTV.

Според него системата на досъдебното разследване е много слаба, тъй като липсват експерти и това не позволява да се установи виновникът в подобни инциденти.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес