На шести февруари преди 142 години "Летящият отряд" и полковник Александър Лермонтов навлизат в покрайнините на град Бургас. Те са посрещнати от първия кмет Нико Попов и приветствани от всички признателни граждани.
Още: Избраха новото ръководство на ученическия комитет към община Бургас
Още: Бургаските училища се обединяват в подкрепа на Крисена
По повод празничния ден, днес кметът на града Димитър Николов заяви: "Шести февруари е ден за преклонение пред делото и саможертвата на всички онези знайни и незнайни наши предци, работили за осъществяването на идеала, наречен свободна и независима България. Днес отдаваме почит и към нашите освободители, които ще останат завинаги в паметта на града ни.
Денят на свободата е отговорност за всички нас. Нека никога не забравяме онези, които се бориха за нея с цената на живота си. Нека работим с общи усилия за благоденствието на Бургас и да възпитаваме в родолюбие нашите деца!"
Тържественият за всеки бургазлия ден започна с ритуал по издигане на националния флаг на Република България и флаговете на Европейския съюз и Община Бургас. Той се проведе на площад "Атанас Сиреков". На събитието присъстваха граждани и представители на различните власти в града.
Още: Кукери ще гонят злите сили в Бургас
Още: Две изложби на украинската общност в Бургас ще отбележат три години от войната
Отслужен беше благодарствен молебен за благоденствието на свободен Бургас.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Над 600 бургаски ученици ще почетат паметта на Апостола на свободата
Още: Община Бургас събра бизнеса за първите награди в сферата на туризма
По-късно множеството се отправи към паметника на руските освободители, където се проведе тържествен ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя.
В Регионален исторически музей беше открита гостуващата документална изложба от Национална агенция "Архиви", наречена "Възкресението на свободата".
Още: Община Бургас спечели финансиране за два проекта
Още: Бургас чества 147 г. свобода
Фотодокументалните табла, които показват снимки и гравюри, са по съвместна инициатива на архивите на Република България, Руската федерация и Република Румъния. Много от материалите се показват за първи път пред бургаската общественост. В тях може да се види ходът на военните действия, воюващите страни, животът по време на войната. В снимки и различни документи са запечатани исторически моменти като краят на войната и подписването на Сан Стефанския и Берлински мирни договори.
В изложбената зала на Регионална библиотека "П. К. Яворов" гостува изложбата "Оригинални хромолитографии от Руско-турската освободителна война" от 1924 година. В нея са представени 16 копия на хромолитографии, които са изработени от руски художници, сред които И. Д. Ситин, А. Лаврентиев, А. Абрамов и други. Литографиите са създадени по време на бойните действия.
Празничният ден ще завърши там откъдето започна. На площад "Атанас Сиреков" ше се състои празничен фолклорен концерт с участието на ПФА "Странджа" - Бургас, с художествен ръководител Марио Егов.