Автор на 12 романа, на две изследователски книги от българската история, Леа Коен разказва увлекателно за събитията, личностите и идеите на една мрачна епоха, която продължава да вълнува и да поставя въпроси пред българското общество и днес.
• Имало ли е холокост в България;
• Нормативна уредба за узаконяване на гоненията;
• Ролята на цар Борис III;
• Жените и свидетелските им разкази;
• Спасение или оцеляване;
• Приносът на Българската православна църква за спасението.
Книгата е резултат от 20-годишни проучвания и стъпва на документи, свидетелства, писма.
„Държавите са по-силни, когато могат да се изправят пред трудни части от своята история. Нито една страна не е имала непорочно поведение по време на Втората световна война.“
– Н. П. Стюарт Ейзенстат, специален съветник на Антъни Блинкен по въпросите на холокоста и председател на Съвета на Музея на холокоста във Вашингтон.
Леа Коен е една от най-известните български съвременни писателки.
От 1996 година до днес е публикувала 14 книги (10 романа, сборник с новели, документални изследвания). Една част от тях са преведени на немски, английски, испански, гръцки, сръбски, румънски, турски, хърватски, македонски език. Романът ѝ „Консорциум Алтернус“ в немски превод е номиниран през 2011 г. в Германия за Европейската награда за литература, а през август 2014 година испанското издание става Книга на месеца в Испания.
Влиятелният испански всекидневник El Pais я нарича „една от най-интересните европейски съвременни авторки“, а Frankfurter Algemeine Zeitung я сравнява с нобелистката Херта Мюлер.
Издателство „Ентусиаст“, с което Леа Коен работи от 2012 година насам, е издало 7 нейни книги: 4 романа, сборник с повести и документалните книги „Ти вярваш“, преведена впоследствие на английски и македонски език, и „Спасение, гонения и холокост в царска България (1940-1944)“.