24 май е Денят на славянската писменост и култура. Това го знае всяко дете, но какво не знаем относно датата – научете в следващите редове.
Мнозина считат, че освен ден на писмеността и културата, 24 май е ден на Св. св. Кирил и Методий. Всъщност това не е така – почитаме двамата светци на 11 май. А за пръв път празникът на Св. св. Кирил и Методий като израз на преклонение пред делото им по създаване на азбуката ни е станал факт още докато сме били под турско робство – през 1851 година, по инициатива на Найден Геров. Първите известни свидетелства за честването на днешния, може би най-светъл празник на България, са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен.
Св. св. Кирил и Методий създават първообраза на азбуката ни – Глаголицата. Тя претърпява преработка под вещата ръка на Св. Климент Охридски и Св. Наум, за да се превърне в познатата днес Кирилица. Кирилицата и Глаголицата са съществували паралелно поне до XI век. Кирилицата е официална азбука в много славянски държави, но и в държава, която дори не е християнска – в Монголия!
Думата "азбука" идва от първите две букви в кирилицата – А (аз) и Б (буки).
24 май е паметна дата не само в България. През 1956 година на тази дата е проведено първото издание на "Евровизия" - в Лугано, Швейцария. През 1883 година пък е открит Бруклинският мост в Ню Йорк. А през 1844 година от Вашингтон до Балтимор е изпратено първото телеграфно съобщение, в което пише: "Какво е създал Господ?".
Освен всички тези интересни факти, има и още един – според Института за анализи и оценка на туризма в почивните дни около 24 май 400 000 българи ще пътуват, като само в Гърция ще отидат 80 000.