172 нови социални жилища ще има в Благоевград през следващата година. Те ще се намират в кв. "Освобождение", разположение в три жилищни сгради. Жилищата са едностайни, двустайни и тристайни и ще се дадат на новите им собственици напълно обзаведени.
Строително-монтажните дейности се очакват да приключват този месец, а до март ще приключи и вътрешното им обзавеждане. Социалните жилищa за предназначени за хора в нужда: родители с деца, непълнолетни родители, многодетни семейства, деца с влошено здраве и увреждания, хора в риск от бедност и социално изключване, съобщи кореспондент на Actualno.com от града.
Обектите се реализират по оперативна програма и са много чакани в града. Кметът на града, д-р Атанас Камбитов заяви на пресконференция в края на октомври, че жилищата са станали много красиви:
"Те става все по-красиви и по-красиви. Готови сме със строително-монтажните работи и ще ремонтираме и уличната мрежа. В тези жилища ще се настанят само млади семейства. Променяме Наредбата и ставаме все по-взискателни", допълни той тогава.
Създаването на социалните жилище не се приема толкова добре от всички обаче. В средата на тази година, обществото и общинския съвет възроптаха, срещу промени в Наредбата за общинските жилища, която според тях давала предимство на хора от ромски произход. Жители на кв. "Освобождение" отправиха редица питания до общината и социалните мрежи, където бяха категорично против в квартала им да се сформират "ромски блокове". Тогава от общината съобщиха, че не целят даване на предимство на хора от малцинствени групи. Общинската администрации промени някои от нормативите за общинските жилища, за да бъде законосъобразно с изискванията на европейския проект, в него става ясно какви социални групи могат да бъдат настанени в тези жилища.
И точно когато Благоевград искаше да се зарадва на новата придобивка в мрежата се появи историята на Бойко – социално слаб и бездомен мъж, който стои пред градската баня и не е настанен в никаква институция. Според поста на Надя Н. от града, Бойко не е ял от 18 дни и тя отправя призив да му се помогне.
"Нека направим едно добро дело. Моля ви да бъдем човечни и да му помогнем. Ако съберем достатъчно парички можем да му намерим и квартира в която да прекара зимните месеци поне. Да му осигурим минималните неща, от които се нуждае човек, за да оцелее . Който има желание, нека се свърже с мен..."
Историята на Бойко е добре позната в града, според работещи около градската баня, той често е "прибиран" от различни институции, но след това бягал и се връщал отново на любимото си място. Понякога благоевградчани му дават пари, друг път му купуват закуска. Служителките на градската баня обаче не са толкова любезни към него. В разговор с нас, те споделиха, че Бойко създава проблеми, псува ги, пие много и дори уринира пред тях.
Дни преди историята на Бойко да събере десетки прочитания в социалната мрежа, друга благоевградчанка се свърза с нас. Тя сподели, че миналата година е звъняла на десетки институции, но нищо не е направено. Прехвърляли са я София, където имало дом за бездомни, но и там не е намерила съдействия.
Историята на Бойко има две страни: от страна общината го приютюва в социално жилище, но той бяга. От друга, законите са безсилни, за да бъде защитен той и стои на студените плочки в градската баня. Не е ясно дали Бойко ще може да се класира за новите общински жилища, но и едва ли знае как да го направи.
Според данни на неправителствени организации, над 2000 души в България са бездомни. Според друга класация пък, всяка шеста къща пустее. Получава се невидим парадокс, че хора няма къде и как да бъдат настанени, а същевременно десетки домове се рушат, защото никой не живее в тях. Много благотворителни организации организират инициативи около Коледа за купичка с храна или малко дрехи за бездомните, но зимата не е само един ден!