Читалищата са единствените места, където може да се съхраняват нашето богато народно творчество, традиции и обичаи. Това каза за Радио „Фокус“-Пирин Костадин Гулев, секретар на Читалище „Отец Паисий“ в село Старчево, община Петрич. Според него читалищата са основните институции, които съхраняват културата. Гулев допълни, че в село Старчево по данни от стар регистър е имало читалище от 1928 година, а настоящото е построено през 1960 година на доброволни начала от хората от селото. Той отбеляза, че след като е построено сегашното читалище, разположена в училището, което сега вече не функционира заради масовото обезлюдяване навсякъде по селата, се е преместила в новата сграда. По думи на Гулев библиотеката в Читалище „Отец Паисий“ притежава около 1000 тома литература. „Тя се посещава от ученици, младежи и по-възрастни хора. За моя радост, мога да кажа, че най-възрастният ни читател е на 92 години“, отбеляза той.
Костадин Гулев посочи, че към читалището има женска певческа група, като освен това има и деца, които пеят. „Също така имаме оркестър, в който има две млади момчета – едното свири на йоника, а другото – тарамбука. С женската певческа група сме много известни по фестивалите, тъй като всеки път взимаме призови места. Групата е създадена през 1962 година. Първоначално тя се създава от 3 възрастни жени, която са се изявявали със старинните автентични песни, които са се пеели на жътва, на седянка, на попрелка. След това женската певческа група започва да се увеличава и броят на участниците достига до 20 жени“, коментира той.
Секретарят на читалището заяви също, че селото е съставено от бежанци от Егейска Македония и точно затова и му е дадено това име – Старчево. По думите му жени от селата Богородица, Михнево, Лиляново и Дреново са се омъжили в Старчево и са останали там в последствие. Гулев каза още, че женската певческа група участва във всички мероприятия в селото и общината, а най-запомнящото се за тях е, че жените пеят акапелно – без съпровод.