Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анаеробната инсталация на Благоевград е ангажимент на българо-немски консорциум

27 май 2020, 16:50 часа • 3780 прочитания

Изграждането на анаеробна инсталация в Благоевград е ангажимент на българо-немски консорциум, става ясно от обявление на местната администрация.

Договорът е на стойност 32 млн. лв. с ДДС. Подписан е с ДЗЗД „Балканика Биогаз“, партньори в което са българското дружество „Балканика Енерджи“ АД (с 60% дял в него) и немската компания Bekon Gmbh (с 40% дял).

Тяхна задача е да изградят анаеробна инсталация в село Българчево с определен капацитет за вход 15 819 тона на година. Това представлява 70% от всички генерирани хранителни отпадъци на територията на РСУО Благоевград, 35% от всички генерирани зелени отпадъци, 30% от всички генерирани дървесни отпадъци и 10% от всички генерирани отпадъци от хартия и картон.

Освен това консорциумът трябва да изгради инсталация за компостиране на ферментационния продукт от изхода на инсталацията за анаеробно третиране, както и когенерационен модул за производство на електрическа и топлинна енергия.

Между другото, казусът със сметището на Благоевград, в което ще депонират отпадъците си общо пет общини, вече е решен.

Припомняме, че новият кмет на Благоевград Румен Томов прекрати процедурата за изграждане на ново сметище през октомври месец миналата година, въпреки че бе избран изпълнител. Това е консорциум „Регионално депо – Благоевград 2019“ с участници „Център за рециклиране“ (с 66% дял в него), „Ресурс Фонд“ и „Еко Комюнити“ – с по 17% дял.

Мотивът на кмета бе, че поръчката е била некоректно обявена – еднолично от община Благоевград, при положение че в сдружението за управление на отпадъците влизат и общините Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево. Тоест, петте общини е трябвало да вземат решение за провеждането й. Консенсусното решение към онзи момент беше тази дейност да се изпълни от общинската фирма „Биострой“ ЕООД – Благоевград. До договор с нея обаче изобщо не се стигна.

На 19-ти декември обаче ощетеният консорциум подаде жалба в Комисията за защита на конкуренцията срещу решението за прекратяване на процедурата, която се произнесе в негова полза.

Кметът не обжалва решението на КЗК във Върховния административен съд и през април подписа договор със същия консорциум за сумата от 6,1 млн. лева с ДДС.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес