Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВАР-ът на Actualno: Никой не връзва на Левски и ЦСКА, защото БФС постла пътя към ада

21 януари 2025, 07:00 часа • 820 прочитания

"ВАР-ът на Actualno" е спортна рубрика на Actualno.com, в която чрез коментари и анализи правим по-детайлен преглед на най-наболелите теми в българския и световен спорт.

„Пътят към ада е постлан с добри намерения“ - с тази крилата фраза може да обобщим трудното привличане на класни футболисти от родните грандове Левски и ЦСКА. Да, България отдавна не е привлекателна дестинация за играчи, отговарящи на средноевропейския стандарт, но т.н. футболни дейци у нас никак не работят за подобряване на ситуацията. Дори напротив - настоящият времеви обхват на зимния трансферен прозорец, в съчетание с формата на Първа лига, си е тотален автогол. От онези най-комичните.

Защо зимният трансферен прозорец в България не работи по предназначение?

Нека навлезем в конкретика. Българският футболен съюз (БФС) определи зимният трансферен прозорец за сезон 2024/2025 да бъде от 13 януари 2025 г. до 24 февруари 2025 г. Това са над 40 дни, което е в противовес с регулациите на ФИФА, фиксиращи период от максимум 4 седмици. Националните футболни федерации обаче могат да поискат удължаване на времевата рамка, като подадат съответно заявление и получат одобрение от Световната централа.Джани Инфантино

БФС постла пътя към ада с добри намерения

Вероятно точно такъв е случаят у нас. Позицията на БФС би трябвало да бъде мотивирана с климатичните условия и графика на нашето първенство. Не сме изключение, в Казахстан и Грузия, примерно, прозорците са около 3 месеца. Така отборите от Първа лига могат да привличат нови футболисти след началото на пролетния дял (7.02). На теория това е позитивно. Левски, ЦСКА и всички тимове с амбиции имат възможността да реагират при контузии по време на лагера, а и дори след 1-2 мача от елитния ни шампионат, или незадоволително представяне на даден състезател.

ОЩЕ: "Сираков еднолично уволни Генчев! Левски играе за здраве преди и след Мъри"

Големият плюс, отново на хартия, е, че чужденците, които не са се разбрали с желаните от тях клубове, могат да акостират у нас. Намеренията на БФС при вземането на това решение сигурно са добри. Какво обаче става в действителност?

По следите на забравените

Как БФС помага за един порочен модел?

В общия случай набелязаните от родните отбори по-класни играчи бавят отговора си, защото трансферните прозорци в други предпочитани държави затварят по-рано. Отгоре на всичко, за съжаление, България никак не се слави с добра репутация в тези среди. Защо и как стана така - е една болна тема, разгледана в материала ни за черно тото и мръсната чалгаризация, но нека не губим фокус.

У нас често пристигат представители на южноамериканския и африканския континент, за които страната ни е била план Б (в добрия вариант). Част от въпросните футболисти се славят като неуспели юноши на някой гранд, които искат да възродят кариерата си. Историята помни, че не особено много успяват.

Разбира се, историята помни и Стай Спирингс, който парафира контракт с Левски през зимата на 2020 година, а впоследствие стигна до Лига 1. Той обаче е изключение. И така се влиза в един порочен кръг на подписване с чужденци, които освен всичко не взимат и ниски заплати. Те се провалят а ла Кевин Кубемба, Кевин Меркадо и още имена, за които трудно ще се сетите (бел. ред. - бивши играчи на ЦСКА). Следователно, теглейки чертата, сме на един голям минус.

ОЩЕ: Преди 50 дни трепери срещу Хебър, а днес за малко да вземе точка от ПСЖ: Съдбата на Коялипу

Кевин Меркадо

Поглед в чужбина

А как процедират в други европейски страни, чиито футболни стандарти би трябвало да са близо до нашите:

  • В Северна Македония зимният трансферен прозорец отваря на 15.01 и затваря на 11.02. На 16.02 започва първенство.
  • Черна гора - Зимен трансферен прозорец: 15.01 - 12.02. На 22.02 стартира шампионатът.
  • Босна и Херцеговина - Зимен трансферен прозорец: 18.01 - 14.02. На 15.02 е време за мачове.

Оказва се, че гореизброените предпочитат съставите да са окомплектовани преди началото на първенството. В други държави като Румъния, Сърбия и Хърватия двубои се провеждат по време на трансферния прозорец и моделът им е по-близо до нашия. Северните ни съседи обаче се отличават с друго. На 17 януари те вече са по терените и не почиват колкото отборите в България. А Цървена Звезда и Динамо Загреб едва ли са неприятни дестинации, които са оставяни от състезателите на втори план. Освен всичко, сръбските и хърватските клубове разчитат на много свои кадри. Случаи като Меркадо и Кубемба, които са просто образец за порочна практика, са ограничени.

Решение на проблема

Перфектната промяна в Първа лига не би била свързана със смяна на периода на зимния трансферен прозорец. Нека се възползваме от отстъпките на ФИФА. НО защо не приспособим формата на елитното първенство към актуалното състояние на футбола ни? Защо през 2025 година то не започва на 28 февруари и да приключва в средата на юни? В медийното пространство вече се заговори за сходна мярка. Дали обаче българският Делиорман има волята да се преобрази? Да напомня, че с ТВ правата все още боксуваме...

Автор: Джем Юмеров

ОЩЕ ОТ "ВАР-ЪТ НА ACTUALNO": Провалът на Григор - радост за българина

Парите в спорта

*Очаквайте рубриката "ВАР-ът на Actualno" всеки вторник от 07:00 часа в Actualno Sport.

Още интересни статии ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!

---------------------------------------------------

За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Джем Юмеров
Джем Юмеров Отговорен редактор
Новините днес