„Пас към миналото“ е спортна рубрика на Actualno.com, в която връщаме лентата назад, за да ви разказваме интересни спортни истории от миналото.
В българския клубен футбол има много велики играчи, които са записали със златни букви имената си в историята на даден отбор. Те са боготворени от своите фенове и недолюбвани от тези на противника. Има обаче и една много рядка порода футболисти. Тези, които са любимци на цяла България. У нас те се броят на пръсти, но е факт, че в миналото е имало играчи, които са били обичани от феновете на Левски, ЦСКА, Локомотив Пловдив, Ботев Пловдив, Спартак Варна и Черно море и т.н., и т.н.
Датата 9 декември е много важна за българския футбол. Причината е, че преди 85 години, на тази дата се ражда една от най-големите легенди на този спорт у нас и любимец на всички фенове – Никола Котков.
От Драз махала до Локомотив София
Никола Котков е роден през 1938 година в столичната Драз махала – между Лъвов мост и Централна жп гара, в близост до локомотивното депо. Още от малък той е запален по футбола и в ученическите си години започва тренировки в школата на Локомотив София. Никола е неразривно свързан със столичните „железничари“, тъй като баща му работи като шлосер в БДЖ, а самият той завършва жп института в столицата.
През 1956-та, на едва 18-годишна възраст, Никола Котков записва първите си мачове за мъжкия отбор на Локомотив София. Лека-полека Котето, както всички наричат офанзивния футболист, се превръща в основен играч и лидер на „червено-черните“. През сезон 1963/64 той изиграва 28 мача за Локомотив в първенството, в които реализира 14 попадения, и е с основна заслуга за спечелената титла на България.
Котков е един от водещите играчи в България
През следващия сезон Котков прави своя дебют в евротурнирите. На 10 септември 1964 г. Локомотив играе в турнира за Купата на европейските шампиони, а съперник е шведският Малмьо. Българският нападател се представя феноменално срещу скандинавците и бележи пет гола във вратата им за победата с 8:3 на Националния стадион „Васил Левски“.
Локомотив успява да прескочи тази фаза на турнира, но в следващия кръг е елиминиран от унгарския Вашаш. Котков вкарва два гола в мачовете с „маджарите“, но това се оказва недостатъчно „железничарите“ да продължат напред.
През 1967 година Никола Котков получава званието „Заслужил майстор на спорта“. Котето продължава да блести с екипа на Локомотив София и през сезон 1967/68 поставя клубен рекорд за най-много отбелязани попадения в рамките на една кампания, след като вкарва 28 гола в елита. Постижението му обаче е недостатъчно за голмайсторския приз. Той остава на втора позиция зад друга родна легенда – Петър Жеков. Никола Котков завършва кариерата си в Локомотив с общо 276 мача в „А“ група и 142 попадения.
През януари 1969 година Локомотив София и Славия се обединяват и формират ЖСК Славия. До края на сезон 1968/69 Котков изиграва общо 12 мача за новия отбор в първенството, в които реализира само две попадения.
Преминаването в Левски
След края на кампанията Котето облича екипа на Левски. Според различни информации има две причини за преминаването на офанзивния футболист при „сините“. Първата е, че той не е съгласен с обединението между Локомотив и Славия, а втората е, че иска да играе редом до легендата на Левски Георги Аспарухов, с когото са големи приятели.
Още в първия си сезон при „сините“ Никола Котков демонстрира огромната си класа, като бележи 14 гола в 25 мача в първенството и има голяма заслуга за спечеления от столичани дубъл – титла и купа. Легендарният нападател изиграва общо 47 мача за Левски във всички турнири, в които бележи 25 гола.
През годините Никола Котков е важна част и от националния отбор на България. Офанзивният футболист преминава през всички гарнитури, като през 1959-та става европейски шампион с юношите. За мъжкия тим дебютира на 30 септември 1962 година. Той е част от националния отбор, който представя страната ни на Световното първенство в Англия през 1966-та. Общо за представителния ни тим изиграва 26 мача, в които се разписва 12 пъти.
Трагичната гибел на Котков и Гунди
Никола Котков загива трагично на 30 юни 1971-ва в автомобилна катастрофа на едва 32 години. На тази толкова черна за българския футбол дата той и легендата на Левски Георги Аспарухов пътуват към Враца за тържество на местния Ботев. В прохода Вития управляваният от Гунди автомобил се удря с висока скорост в камион, който излиза на пътя без предимство.
Двамата футболисти загиват на място. Вестта за смъртта на Гунди и Котков разтърсва България. Любимците на страната са си отишли без време. Стотици хиляди привърженици на футбола у нас се стичат на погребението на легендарните нападатели.
Котето остава завинаги в сърцата на феновете
Никола Котков остава в историята на българския футбол като един от най-добрите нападатели, но също така и със своето възпитание. Той е считан за един от най-големите джентълмени на терена. Именно благодарение на добрите си обноски и коректната игра, Котето завинаги ще бъде в сърцата на българските фенове - без значение дали те са от Левски, Локомотив София, ЦСКА или някой друг отбор.
Автор: Бойко Димитров
ОЩЕ: „Пас към миналото“: Единствената българска царица в световния шахмат (засега)
*Очаквайте статии от рубриката "Пас към миналото" всеки понеделник от 07:00 часа в Actualno Sport
Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!
---------------------------------
За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg