Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Човекът, който направи приказката "Парк де Пренс" възможна, обясни какво липсва на българския футбол

19 ноември 2024, 12:09 часа • 528 прочитания

Дни, след като се навършиха 31 години от голямата победа на "Парк де Пренс", българският футбол изглежда безнадеждно далеч от нова велика вечер. Но за да влезе онзи 17 ноември 1993 година в историята, помогна резултатът от един друг мач, изиграл се на същото място месец по-рано. Тогава Израел постигна още по-сензационна победа над Франция с 3:2, като "палачът на петлите" се казваше Рони Розентал.

Рони Розентал и връзката му с българския футбол

Легендарният нападател изкара голяма част от активната си кариера в Англия, където игра за отборите на Тотнъм, Ливърпул и Уотфорд. След като сложи край през 1999 г., той и семейстовото му останали в Лондон, където често посещава мачове на бившия си клуб Тотнъм. Преди един от мачовете на "шпорите" Розентал коментира състоянието на българския футбол в специално интервю за "Мач Телеграф".

ОЩЕ: Срам ме е от национален отбор, който се радва на равенство с Беларус

Рони Розентал

Израелецът има пряка връзка с българския футбол. Неговият племенник - Дани Групер, играе в Лудогорец и благодарение на него легендарният нападател е в крак със случващото се у нас. Освен това, през години Розентал е уредил не един или два трансфера на наши футболисти, сред които и този на Димитър Бербатов от Байер Леверкузен в Тотнъм. Но оттогава ситуацията се е променила из основи, а нивото на българските играчи е твърде далеч от онова преди десетилетия.

Какво не достига на българския футбол? 

Според наблюденията на Розентал проблемът на футбола у нас е най-вече от физическа гледна точка. А именно: "Сега футболистите трябва да бъдат атлети в перфектно физическо състояние, само с талант не става. Трябват много тренировки и усилия. Не е като едно време. Аз бях много бърз и това ми помогна много, но сега само това не е достатъчно. От това, което съм гледал в последните години, мога да каже, че трябва да подготвяте именно комплексни атлети, а не само футболисти. Ако вземем футболисти с огромен талант, каквито бяха например Еял Беркович и Юси Бенаюн преди години, те сега много трудно ще пробият в големи отбори, защото не бяха големи атлети. Давам този пример, защото сходен е и проблемът в Израел", сподели той пред "Мач Телеграф".

ОЩЕ: "Лъч надежда няма, националният ни отбор е обречен"

Дария Александрова
Дария Александрова Отговорен редактор
Новините днес