Всеки месец, когато му свършва лекарството за дишане, Дионисис Асимакопулос се отправя към най-невероятната аптека в Атина. На фона на изоставените стадиони, останали от Олимпийските игри в Атина през 2004 г., социалната аптека на Хелиникон с доброволци раздава безплатни лекарства на стотици засегнати от бедност пациенти, спасявайки някои от тях до смърт, пише БГНЕС, позовавайки се на АФП.
"Съпругата ми и аз сме безработни повече от две години. Нуждаем се от около 150 евро за лекарства всеки месец", казва Асимакопулос, който е бивш пекар.
Създадена в разгара на кризата през 2011 г., аптеката работи с дарени лекарства и консумативи. Около 40 000 души са дарили лекарства, много от тях идват от чужбина, казва дежурният фармацевт Димитис Палакас.
Друг пациент, чакащ на опашката, е Ахилеас Пападопулос, пенсиониран тенор. Неговата пенсия от 700 евро не е достатъчна за покриване на антибиотиците, за които е дошъл.
След почти десетилетие на съкращения, наложени в Гърция, за да се предотврати националния фалит, общественото образование и здравеопазването бяха сред най-тежко засегнатите сектори, тъй като страната загуби една четвърт от националното си производство. На фона на обширни съкращения, намаляване на заплатите и увеличаване на данъците, много от хората не можаха да запазят осигурителните си вноски и бяха изключени от държавната здравна подкрепа.
"Само 11% от гърците могат да си позволят частна застраховка, която да осигурява пълно здравно осигуряване", казва Григорис Сарафианос, ръководител на асоциацията на частните гръцки здравни клиники.
Според националната статистическа служба гърците са платили 34,3 процента от медицинските си разходи от собствения си джоб през 2016 година.
Кризата разкри "огромен държавен недостиг", казва Петрос Ботеас, член на здравния екип на Хелиникон, който обслужва над 500 пациента всеки месец. "Има по-малко лекари и болничен персонал. Парите за лекарства са спрени. Има дълъг списък с чакащи за преглед при лекар ... имахме пациент с рак, на когото беше назначена среща след три месеца", каза той пред АФП.
За да се избегне дългото чакане - особено при спешни случаи - много от болните са принудени да търсят частно здравеопазване, независимо от цената. В момента в страната има над 120 частни клиники.