Хашим Тачи не е имал реална власт, реално влияние и конкретен контрол върху Армията за освобождение на Косово (АОК) през 1998 и 1999 г., когато са извършени престъпленията, в които е обвинен. Това заяви адвокатът на бившия президент на Косово в специалния съд в Хага.
Истинският лидер на АОК по това време е бил Адем Демачи и той е бил най-могъщият човек в редиците ѝ, когото всички са слушали, гласи основната теза на защитата на командира на АОК Тачи.
Припомняме, че бившият премиер и президент пледира невинен по всички обвинения във военни престъпления. Прокурорите в Хага твърдят, че Хашим Тачи е водил кървава кампания срещу опонентите си, довела до над 100 убийства по време на войната за независимост на Косово срещу Сърбия през 90-те години на миналия век.
По делото срещу Тачи, Кадри Весели, Реджеп Селими и Якуп Красничи за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени в Косово и Метохия през 1998 и 1999 г., днес защитата прави встъпителните си изявления, съобщи „Новости“, цитирана от БГНЕС. Доколкото става ясно от изложението на защитника на Тачи, основните твърдения за избягване на отговорност са, че той не е имал контрол над командирите на оперативните зони в Косово и Метохия, които сами са решавали всичко там, че не е могъл да оказва влияние и че тези престъпления са станали поради отмъщение срещу сръбските сили.
Защитникът Кихо каза, че Тачи, който тогава е бил на 30 години, не трябва да се бърка с човека, който по-късно става министър-председател, и че АОК е била напълно унищожена и разчленена след две сръбски офанзиви през лятото на 1998 г. и през пролетта на 1999 г., включително командната ѝ структура. Хората са напуснали АОК и са заминали в чужбина.
„Тачи напуска Косово през ноември 1998 г. за Западна Европа и се връща през март 1999 г. след убийството на Адем Яшари. Той няма мотив да участва в престъпни действия, тъй като е бил един от политическите лидери на АОК и е знаел, че техният успех зависи единствено от подкрепата на САЩ. Това означава, че няма военни действия извън Косово, че няма приемане на подкрепа от ислямистките страни и че няма финансиране от търговия с наркотици“, каза Кихо.
„Тачи е имал причина да участва в съвместно престъпно начинание, което се посочва от прокуратурата, за да не загуби подкрепата на американците. Той не оспорва извършените престъпления, но твърди, че те не са били системно и политически поръчани, а са били локални, като реакция на атаките на сръбските сили“, гласи още изявлението на адвоката.
Кихо каза, че след войната престъпленията са били вдъхновени от отмъщение. Той също така цитира вече бившия президент на Черна гора Мило Джуканович, който казва, че страданието, през което са преминали сърбите и черногорците в Косово и Метохия, е резултат от жестокости, извършени от военни и полицейски сили и поръчани от някои, които след това са избягали на безопасно място, оставяйки хората да отмъщават.
Кихо също твърди, че Тачи, който е бил водач на албанската делегация на преговорите в Рамбуйе, не е имал реална власт по това време: „Тогава той живее в Швейцария и няма контрол върху АОК в Косово. Командирът на АОК по това време е Азем Суля и той идва в Рамбуйе като такъв, а след това местните командири го сменят, така че той вече не е командир, когато напуска Рамбуйе. Те назначават Сюлейман Салджими за командир. Тачи няма реален контрол над АОК и техните зони в Косово и Метохия. Той не е могъл да предотврати престъпленията или да накаже тези, които ги извършват".
ОЩЕ: Основни моменти от войната на Косово със Сърбия през 90-те години на ХХ век