Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вот на недоверие срещу Ципрас заради името на Македония

14 юни 2018, 15:56 часа • 1853 прочитания

Основната опозиционна партия в Гърция - „Нова демокрация“, ще внесе вот на недоверие срещу правителството на премиера Алексис Ципрас заради споразумението за името на Македония, което Атина и Скопие обявиха по-рано тази седмица, предава Reuters.

Съответната информация потвърди лидерът на партията Кириакос Мицотакис. Председателят на парламента Никос Вуцис поясни, че вотът ще бъде внесен днес, веднага след приключването на гласуването за реформите от спасителния план за Гърция.

Управляващата коалиция на Ципрас има 154 места в 300-членния парламент в Атина. Вотът на недоверие ще бъде първи за настоящия министър-председател на Гърция, който пое властта през 2015 г. Ципрас срещна недоволството на голяма част от гражданите на страната заради налагането на политиката на строги икономии, но споразумението за името на Македония, което бе постигнато след месеци на дипломатически усилия, провокира силни реакции на опозицията, предаде Фокус.

„Това е акт на отговорност, насочен към използването на всяка възможност за предотвратяване на сделката", подчерта Мицотакис пред депутатите, обявявайки решението на партията за внасяне на вот на недоверия към кабинета на Ципрас.

Младшият коалиционен партньор на правителството на Ципрас – партията „Независими гърци“, обяви, че няма да подкрепи споразумението за името, но и че няма да предприема действия за свалянето на управляващия кабинет.

Мицотакис заяви, че Ципрас „няма политическата легитимност, за да подписва споразумението, използващо думата „Македония"".

„След шест месеца тайна дипломация Ципрас се договори със своя колега Зоран Заев да подпишат междудържавно споразумение, за да решат нерешените въпроси. Той направи това, пренебрегвайки гръцкия народ и неговите чувства. Той игнорира опозицията и парламента. Искам да бъда съвсем ясен: Ципрас няма политическа легитимност, за да задължава страната, подписвайки това споразумение, което няма подкрепа на собственото му правителство. Това няма прецедент в гръцката политика и конституционна история и представлява оскърбление към парламентарната система. Незабавно ще съобщя на президента на Гърция, на институционалния гарант на правителството за това безпрецедентно развитие на събитията“, заяви Мицотакис.

„Що се отнася до естеството на споразумението и това, което ние и досега слушахме от Ципрас, длъжен съм да заяви, че приемането на „македонския език“ и на „македонската етническа принадлежност“ е неприемливо престъпление към нацията. Решението е лоша сделка. Това противоречи на мнението на мнозинството гърци. Някои хора не разбират това или което е още по-лошо, не се интересуват да го разберат. Това са същите, които в миналото нямаха възражение съседната страна да се нарича Македония“, заяви опозиционерът.

„Проблемите на Скопие не трябва да се превръщат в проблеми за Гърция. Настоятелно призовавам г-н Ципрас да не подписва това споразумение“, заключи той.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес