Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вижте какво трябва да направи гръцкият парламент до сряда

13 юли 2015, 16:10 часа • 10812 прочитания

Лидерите на страните от еврозоната постигнаха съгласие по мерките, които трябва да предприеме Гърция за започване на преговори по нова трета спасителна програма. След 17-часови разговори лидерите на държавите от валутния съюз успяха да избегнат излизане на Атина от еврозоната и получаването на нужните на страната 86 млрд. евро. Така Гърция се договори да получи средства по линия на Европейския стабилизационен механизъм (ESM), информира Expert.bg

На срещата лидерите излязоха с общо изявление, по което беше постигна договореност. От документа става ясно, че Гърция трябва официално да отправи искане за помощ от ESM, както и подобно искане от Международния валутен фонд (МВФ). Припомняме, че Атина пропусна плащане към фонда преди 2 седмици, като международния кредитор я обяви в дефолт на това основание. Сега Гърция ще поиска продължаване на подкрепата от страна на МВФ, включително мониторинг и финансиране, от март 2016 година.

За да може официално да започнат преговорите, споразумението първо трябва да бъде одобрено от парламента на Гърция, както и от няколко парламента в други страни от валутния съюз, подчертаха от Европейската комисия. „Като се вземе под внимание нуждата от възстановяване на доверието към Гърция, срещата на лидерите от еврозоната подкрепя ангажимента на гръцките власти да въведат без забавяне в законодателството първи пакет от мерки“, пише в становището от срещата.

Според документа мерките, които трябва да бъдат приети изцяло преди сключване на споразумение с институциите, включват по-долу изброените точки. В изявлението кредиторите са назовани „институциите“:

до 15 юли:

-рационализиране на ДДС системата и по-широка данъчна основа с цел увеличаване на приходите (в бюджета);

-предварителни мерки за подобряване на дългосрочната устойчивост на пенсионната система като част от програмата за комплексна реформа на пенсионната система;

-осигуряване на пълната законова независимост на ELSTAT (националната статистическа служба на Гърция);

-пълно имплентиране на съответните провизии на Договора за стабилност, координация и управление в икономическия и паричен съюз. По-специално се визира оперирането на фискален съвет преди подписването на меморандума за разбирателство, както и въвеждане на квази автоматични орязвания на разходи в случай на отклонения от амбициозните предварителни цели за излишък след искане на съвет от фискалния съвет и обект на предварителното съгласие на институциите.

Само след незабавното приемане на първите 4 мерки, както и на одобряване на всички поети ангажименти в документа от гръцкия парламент, може да бъде даден мандат за договаряне на меморандум за разбирателство, се казва в документа.

Успяхме да предотвратим преместването на активи в чужбина", заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас сред срещата на европейските лидери. Той подчерта, че решението е било тежко, а Гърция се е борила до край.

Същевременно германският канцлер Ангела Меркел посочи на пресконференция след срещата, че доверието в гръцкото правителство е възстановено.

Според някои анализатори сделката за Гърция е по-лоша от тази, постигната преди референдума. В последното предложение на кредиторите преди националния вот се искаше реформи в пенсионната система и данъчната система, като последната включваше увеличаване на данъка добавена стойност (ДДС) до 23%.

Какво трябва да направи Гърция до следващата сряда, 22 юли, в какви сфери искат подобрения на гръцкото предложение партньорите от еврозоната и повече за фонда с гръцки активи четете в Expert.bg.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес