Северномакедонският президент Стево Пендаровски заяви във вторник, че от доста време няма контакт с българския си колега Румен Радев. През последните две години двамата не са имали нито един конструктивен разговор, съобщи МКД.
За последно те са се срещнали миналата година на минисрещата на върха за енергетиката в София.
"Трябват двама за танго. Обективно през последните две години България показа поредица от провокации към нас и изтъкна аргументи за нашата блокада към Европейския съюз (ЕС), което беше безпрецедентно в историята на Съюза. Никоя държава не е блокирала друга държава с думите "Вие не сте този, за когото се мислите". Да говоря за политика на идентичност и да крещя, че не съм македонец и че само ако сменя всички учебници ще мога да напредна към Европа. Можем да фалшифицираме срещи, но през последните две години на практика нямам нито една конструктивен разговор с Радев", каза Пендаровски.
Освен това той се зарече да не кани българския президент Румен Радев в страната.
Припомняме, че миналата седмица той определи като скандално искането на София да участва в процеса на конституционни промени на страната. Дори окупаторите не отправят такива искания към страните, териториите или държавите, които са окупирал, каза Пендаровски.
Повод за думите му стана изказването от Брюксел на външния ни министър Николай Милков, който заяви, че е разговарял с македонския си колега Буяр Османи във връзка с вписването на българите в Конституцията на РСМ.
"Вчера разговарях кратко с министър Османи. Надявам се те да откликнат. Този диалог трябва да продължи, стига да има воля от тяхна страна. Отново протягаме една ръка, в този смисъл. Готови сме да обсъждаме промените, които те правят", поясни той.
Тогава македонското външно министерство излезе с реакция, че процесът на конституционни промени е вътрешен проблем на страната, който като задължение е свързан с преговорите за присъединяване за членство в ЕС.
Според Пендаровски концепцията за мнозинства и малцинства в Република Северна Македония е преодоляна, този дебат е приключил с Рамковото споразумение през 2001 г.
"И в бивша Югославия никога не сме използвали термина "национални малцинства", а имаше "нации" и "националности". Защо? За да не обидя някой, който живее тук и е като бройка по-малко от мнозинството хора. Мисля, че това е неуместен дебат и не бива да губим време с него," каза Пендаровски.
Последно Министерството на правосъдието на Северна Македония обяви номинациите за членове на работната група, която трябва да подготви предложенията за промени в конституцията на страната.
ОЩЕ: Пендаровски иска извинение от София за македонските евреи